Belgesel fotoğraftan ( durağan görüntüden)belgesel sinemaya geçişte gerçekliğin boyutu
The dimension of reality in transition from documentary photpgraphy (static image) to documentary cinema
- Tez No: 208728
- Danışmanlar: PROF.DR. ESRA BİRYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
?lkel toplumlardan itibaren var olanın cisimler üzerinde görüntülenmeye çalısılmasıyla farklı ihtiyaçlar karsılanmıstır, bu ihtiyaçların giderilmesindeki asıl amacı ise toplumsal fayda sağlamak olusturmustur. Bu, görsel imgelerinin masumca bir kullanımıdır. Zamanla, görüntünün insanlar üzerindeki etkisi fark edildiğinden baska amaçlarla kullanımı söz konusu olmustur ve bunun sonucu ortaya çıkan ürüne sanat adı verilmistir. Amaçlar değistikçe imgelerin kullanımı artmıs ve görüntü dısında yazı, ses, hareket vb. imgelere de basvurulmustur. Artık söz konusu imgelerle olusturulan sanat eseriyle toplumlar üzerinde bir güç elde edilmistir. Bu çalısmamızda öncelikle gerçek, gerçeklik ve gerçekçilik kavramları açıklanarak sanatçının gerçekliğe bağlı kalısı, güç ve iktidarını kullanılırkenki amacı, etik durusu ve sorumluluklarını anlatarak sosyal sorumluluk yönü daha ağır basan belgesel fotoğraf ve belgesel sinemayı ele aldık.
Özet (Çeviri)
Since primitive ages different needs, generally to get social benefit, has been provided by projecting objects to some platforms. Projecting object is a clear usage of visual images. By reailizing the effects of visual images on human, images were used for different purposes in the course of time and the products which were created by these purposes is named ?art?. The usage of visual images rised and people began to use writing, audio and motions by changing of needs. People was effected by works of art which were created by visual images on the history line. In this study we discussed documentary photograph and documentary cinema which social responsibilities important for by discussing the issues caring reality by artists while creating his/her work, purposes while using his/her power, his/her ethical attitude and responsibilities and the terms ?real?, ?reality? and ?realisim?.