Türk basını ile ingiliz basınının tekelleşme ve sahiplik kavramları altında incelenmesi ve karşılaştırması
Press in turkey and england a research in monopoly and ownership
- Tez No: 209136
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalısma ile ngiltere ve Türkiye'deki basın isletmelerinin içinde bulundukları ekonomi, pazar yapıları, mali yapı analizleri ve faaliyette bulundukları piyasada seçilen isletmelerin karlılık durumu ve tekel konumlarıyla ilgili bilgi verilmeye çalısılmıstır. Çalısmamızda, ngiltere'deki basın isletmelerin yüksek karlılıkla çalısmalarının nedenleri sıralanmıstır. Gazetelerin uluslar arası düzeyde satılması, ülke ekonomisinin istikrarlı bir sekilde büyümesi, gazete tirajlarının yüksek olması ve gazetelerin abone sistemi ile satılması bu karlılıkta büyük etken olusturmaktadır. Birlesik Krallıkta ve ngiltere'de pazar payının çogunluguna sahip News Corporation incelememizde pazara hakimiyeti sebebiyle seçilmistir. Bununla birlikte Türkiye'de faaliyet gösteren basın isletmeleri ülke ekonomisinin istikrarlı büyümemesinden etkilendikleri gibi son yirmi yıldır medyada gelen degisiklikler gözden kaçmayacak sekilde belirmis, sahiplerinin gazeteci oldugu basın isletmeleri yapı degistirerek, sermaye sahibi isadamlarının elinde kuvvet olarak kullanılmaya baslanmıstır. Çalısmamız her iki ülkede faaliyet gösteren medya tekellerinin mülkiyet durumunu, karlılık analizleri, içinde bulundukları ekonomi ile sekillendiklerini ve piyasa hakimiyetlerinin mevcut durumunu inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Aim of this work is to explain press corporations in Turkey and England which plans to research economy of these countries, market share of press, analysis of financial structure of press and profitability of press companies. First of all, England press companies have been clarified in their stable high profitibility, their selling strategy, being internationally, stability of England?s economy, people in country who are mostly literate and, therefore circulation of newspapers are high. On the other hand, newspapers in Turkey are affected by uncertain economy and also after 1980?s, ownership of press has changed and capital has started to dominate the press. They transformed to commercial structure from 1980?s until todays. News Corporation has most market share in UK newspaper market which is chosen for this reason. High percentage of market share in press in Turkey belongs to Hürriyet A.S. In twenty years effects of liberalism have seen mostly in newspapers area and it is started to use as a power by capitalowner. Purpose of my work will be discussed ownership of press, their situaition in market share as a growing corporate chain.