Ceza muhakemesi hukukunda tutuklama
Arresting in criminal procedure law
- Tez No: 209142
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA NUR CENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tutuklama, kisi özgürlügünü kesin hükümden önce sınırlayan bir koruma tedbiridir. nsanlık tarihi kadar eski ve bir o kadar da köklü tedbir olmasına ragmen, son yüzyıllara kadar bu kuruma cezalandırma amacıyla basvurulmustur. Özgürlüge kısıtlama getirmesi nedeniyle, son yüzyıllarda ciddi ve etkili çalısmalar sonucu bu kurumda önemli ilerlemeler kaydedilmistir. Tutuklamaya iliskin yaklasım, gün geçtikçe kisi özgürlügü ve güvenligi lehine olumlu gelisme göstermistir. Tutuklama bir hakim kararı gerektirir. Maddi ve sekli sartlarının olusması, makul sürede sona erdirilmesi ve gerekmedikçe basvurulmaması gereken bir koruma tedbiridir. Tutuklamanın sartları olussa bile derhal tutuklamaya basvurmak yerine alternatif tedbirlerin öncelikle düsünülmesi ve haksız tutuklananlara tazminat verilmesi günümüz yaklasımıdır. Ceza Muhakemesi Kanunu, kendisinden önceki Kanun'a göre daha özgürlükçü ve tutuklamaya daha az basvurulmasını tavsiye eden bir kanundur. Bu çalısmada agırlıklı olarak ulusal hukukta olmak üzere tutuklamanın esas ve usulleri ile sonuçları anlatılmaya çalısılmıstır. Tutuklama kurumunun günümüze kadar aldıgı mesafe ve olması gereken birlikte ele alındıgında, tüm kesimlerin ortak çalısma yapması gereken daha pek çok konunun oldugu da bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Arresting before the jurisdiction is a limiting protective precation for personal freedom. As it is nearly old as human history, arresting tool has been generally used for punishment purposes until last centuries. Many improvements has been made in last centuries because this precation limits personal freedom and human rights. General approach to aresting tool is improving positively for personal freedom and personal safety day by day. Arresting needs a written decision approved by a judge. It needs physical and figurative conditions to be met, needs to be ended in a reasonable time and must not be used when not needed. Alternative precations must be considered even all the conditions for arresting has been met and people who are arrested by mistake must be compansated is, today?s modern law?s general approach. Code of Criminal Procedure Law is much more freedom based and advises not to use the arresting tool than the other acts prepared before. In this study, the main principles, procedures about arresting in national law has been tried to be explained. The point arresting tool has reached in law after improvements made until today, and the point which must be reached compared, it is a fact that all sections of society has a lot of subjects to be discussed and has a lot of work to do to make those improvements stated.