Türk Amerikan diplomatik ilişkileri (1870-1930)
Turkish American diplomatic relationships (1870-1930)
- Tez No: 209698
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalısmada 1870 ? 1930 yıların arasındaki Türk ? Amerikan iliskilerinin diplomatik, kültürel ve ekonomik boyutları üzerinde durulmaktadır. lk olarak diplomatik iliskilerin kurulması, gelistirilmesi ve I. Dünya savasına gelindiginde kesilmesi anlatılmaktadır. I.Dünya savasına katılan Amerika'nın Osmanlı'ya karsı tavrı ve imparatorlugun paylasım sürecinde göstermis oldugu faaliyetler aktarılmıstır. Kurtulus savası'nın baslamasıyla meydana gelen siyasi degisimlere karsı Amerika'nın uyguladıgı politika ve yeni siyasi olusumla kurdugu iliskiler incelenerek Türkiye Cumhuriyeti dönemine deginilmistir. Tüm bu anlatılanların içerisinde Amerika'nın misyonerlik faaliyetleri ve bu baglamda Ermenilerle kurdukları iliskiler anlatılmıs, bu iliskiler çerçevesinde Türkiye'nin göç kaybetmesi ve Ermenilerin Türkiye aleyhinde yürüttükleri yıkıcı faaliyetler anlatılmıstır
Özet (Çeviri)
On this project Turkish ? American reletions are regarded from the view of diplomatic, economic and cultural perspactives. In the first step; the beginning, development and the detachment of the diplomatic reletions are stated during the World War I period. The policy of America after she joined the World War I and the activities during the partition of the Empire are infered. After the beginning of the Independency War there were political changes in Turkey, we try to refer American policy toward these cahanges and the reletions between new political organization. Than we continued the subject in the Turkish Republic period.