Şeyhî Ali Şehsüvaroğlu (Şeyhî Efendi) ve Riyâzü'l-Gufrân (Tefsir-i Yâsîn-i Şerîf) adlı manzum eserin tenkitli metni
Şeyhî Ali Şehsüvaroğlu (Şeyhî Efendi)and Rüyazü-l Gufran (Tefsir-i Yasin-i Şerif) so-called poetic text of critics
- Tez No: 209780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Eser, Kur'ân'ın 36. sûresi Yâsîn'in manzum tefsiridir. Hicrî 1058, milâdî 1648yılında telif edilmiştir. Müellifi, Şehsüvaroğlu Ali'dir. Eserin üç yazma, bir de matbunüshası tespit edilebilmiştir. Tez ; müellifin hayatını, eserinin incelemesini ve tenkitli metnini ihtiva etmektedir.Bu tezi hazırlamaktaki amaç ; Riyâzü'l-Gufrân'da, Yâsîn sûresinin hadis-i şerifler- le ve güzel dînî hikayelerle süslenerek nazmen nasıl tefsir edildiğini ortaya koymaktır.Tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde: Şehsüvaroğlu Ali'nin hayatı hakkında kendi eserine dayalı olarakbilgi verilmiştir.İkinci bölümde: Riyâzü'l-Gufrân'ın incelemesi yapılmıştır. Eserin yazılış sebebi,şekil özellikleri ve muhtevası işlenmiştir. Bu bölümde son olarak eserin geniş bir özetiverilmiştir.Üçüncü bölümde : Riyâzü'l-Gufrân mesnevîsinin tespit edilebilen yazmaları tanı-lıp, metin hazırlanırken tutulan yol belirtildikten sonra eserin tenkitli metni veril-miştir.Çalışmanın sonuna genel bir dizin konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The work is the poetic commentary of Yâsîn in the thirtysixth sura of The Quran.It had been compiled in 1648 (in 1058 The Muslim Calendar). Compiler of it isŞehsüvaroğlu Ali. It has been discovered that there have been three written and alsoone printed copy of it. The thesis is including the life of the compiler, examining ofthe work and critics of the text.The goal of the preparation of this thesis is putting forth how of the work is com-piling as poetry by enriching with the words of Prophet and the beautiful religiousstories of Yâsîn in Riyâzü?l-Gufrân.The thesis consists of three chapters.In the first chapter : It has given information concerning the life of ŞehsüvaroğluAli?s based on his work.In the second chapter : It has made the examination of the Riyâzü?l-Gufrân. It hastreated why the work has written, form features and the content. It has given thebroad summary of the work at the end in this chapter.In the third chapter: It has been introduced the written copies which discovered theMesnevî of Riyâzü?l-Gufrân and it has given the critics of the text of the work afterthe followed way during the preparation of the text has been defined.A general index has been put at the end of the study.