Hadis râvîsinin fazileti hakkındaki rivâyetlerin değerlendirilmesi (El-Muhaddisu'l-Fâsıl özelinde)
The appreciation of reports about the excellence of hadith reporter (considering Al-Muhaddith Al-Fasil)
  1. Tez No: 209914
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
?Hadis Râvîsinin Fazileti Hakkındaki Rivâyetlerin Değerlendirilmesi (elMuhaddisu'lFâsıl özelinde)? ismini taşıyan yüksek lisans teziyle, Râmehurmuzî(ö.360/970)'nin, elMu?addi?u'lfâ?ıl beyne'rrâvî ve'lvâ?î adlı eserinin ilk iki bölümünde ravilerin ve hadislerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tez girişle birlikte üç bölümden oluşmaktadır. Metot ve Kaynaklar hakkında bilgiler verilen girişten sonra ?Ravinin Faziletine Dair Çalışmalar? başlığı altında Birinci Bölüm'de, tarihi arka plan, konunun hadis usulü ve mustakil eserlerde ele alınışı incelenmiştir. İkinci Bölüm'de ?Râvînin Fazileti İle İlgili Rivâyetler? başlığı altında birer birer rivayetler ele alınmış, ravileri ve sıhhat durumları tesbit edilmiştir. Ardından varsa rivayetin başka tariklerine bakılmış, bunlardan ilgili olanlara işaret edilmiştir. Nihayet bütün bu yapılanlarla hakkında bir değerlendirme ortaya konulmuştur. Üçüncü bölüm'de ise ?Râvî ve Rivâyetlerin Değerlendirilmesi? başlığı altında ravilerin rivayetlerin sıhhati hakkında bilgiler istatistiki tablolar halinde verilerek eserin geneli hakkında bir fikir edinilmesine çalışılmıştır. Ravilerin haklarında cer? veya tad?îl gelmesi ya da durumlarının meçhul veya ma'lum olması ile ilgili bilgiler ise EK: Raviler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the master thesis titled as ?The Appreciation of Reports About the Excellence of Hadith Reporter (considering alMuhaddith alFasil)?, it is intended to study at the introduction of Ramahurmuzi?s (d.360/970) alMuhaddith alfasil bayna alrawi wa alwa?i. The thesis consists of an introduction part and three sections. After giving information about method and sources at the introduction, in the first section titled as ?The Studies Concerned to Excellence of Reports?, the historical background,the subject in the hadith methodology and independent works' discussions have been examined. Second section is titled as ?The Reports Concerned to Excellence of Reporters?. In this section the hadiths are analyzed one by one,their reporter and situations are detected. Then,researches are made about other possible hadithts? variations and related ones have been indicated. Finally, an appreciation is put forward about everything those stated above. In third section under the title of ?The Appreciation of Reporters and Reports? it is aimed to have opinion about the general structure of the study by giving information as the statistical charts about the the reliability of reporters and reports. The case of reporters those upon whom jarh and ta?deel come and whose names and particularly status become known or unknown is given as an Attachment: Reporters.