1868-1914 döneminde Ordu kazası
Ordu kaza between 1868-1914
- Tez No: 210760
- Danışmanlar: PROF.DR. ALAADDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalısmasının amacı, sınırlarını 1868?1914 belirledigimiz dönemde Ordu Kazası'nın idari, sosyal ve ekonomik durumunu ele alarak bir sehir tarihi ortaya çıkarmaktır. Kapsamın belirlenmesinde 1868 yılından itibaren tekrar kaza durumuna getirilen Ordu'nun 1868?1914 yılları arasında sosyal ve ekonomik olarak çok canlı bir dönem geçirmesi etkili olmustur. Çalısmada Arsiv Kaynakları ve Vilayet Salnameleri'nin yanında dönem hakkında bilgi veren ikinci el kaynaklardan da yararlanılarak konu bütünlügü saglanmaya çalısılmıstır. Çalısmamız giris bölümüyle birlikte dört bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde inceledigimiz kaynakların tanıtımı yapılmıs, verdikleri bilgiler degerlendirilerek sehrin Osmanlı hâkimiyetine kadarki döneminin kısa bir tarihçesi verilmistir. Birinci bölümde sehrin Osmanlılar tarafından fethinden itibaren Osmanlı tasra teskilatı içinde yasadıgı degisimler anlatılmıs, kazada belediye teskilatının kurulması ve belediyenin kasabada yaptıgı faaliyetler hakkında bilgi verilmistir. Dkinci bölümde kazanın toplum yapısı, kazada yasanan göçler, kazanın nüfusu ve egitim durumu ele alınmıstır. Üçüncü bölümde ise sehrin ekonomik durumu, tarım ve hayvancılıgı, sanayisi, haberlesme ve ulasımına deginilmistir. Arastırmada elde ettigimiz bulgulara göre inceledigimiz dönem içinde Ordu Kazası sosyal ve ekonomik açıdan çok hareketli bir dönem yasamıs ve yasanan bu gelismeler günümüz Ordu sehrinin idari, sosyal ve ekonomik yapısının sekillenmesinde oldukça etkili olmustur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the administrative, social and economical situation of the Kaza of Ordu between 1868-1914. Ordu was a kaza during the Classic period of the Ottomans, it was again made a Kaza in 1868 and from this time to 1914 the town had very active period and in the selection of the study?s scope this period was be effective. In the study we mainly use archival resources and Ottoman Provincial Yearbooks and other secondary resources related to the selected period. This thesis consists of four chapters with the introduction. In the introduction, the resources which we analyzed in the study were introduced and according to these sources it is given a short history of the city until the Ottoman sovereignty over that region. In the first chapter from to the conquest of the Ottomans, the town?s administrative changes in the Ottoman provincial organization, the foundation of the municipality in the kaza and activities of the municipality; in the second chapter, social structure and population of the kaza, immigration movements and educational situation of the kaza were analyzed. In the third chapter, economical structure of the town, agricultural and industrial situation, transportation and communication of the kaza were evaluated. According to result of this thesis, the town of Ordu experienced very important social and economic life and these developments occurred at this period affected the prospective administrative, social and economic structure of the town.