Kültüraşırı ortam ve bağlamda etnosantrizm sorunu
  1. Tez No: 21157
  2. Yazar: ZERRİN TANDOĞAN(GÖSTERİŞLİ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BOZKURT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma antropolojik bir alan araştırması olup, kültürlerarası insan ilişkilerini belli bir toplum içinde, günlük olarak yaşandığı biçimiyle gözlemleyip, yorumlamayı amaçlamıştır. Batı ve Kuzey Avrupa'da yaşayan ve belli ülkelerden gelmiş göçmenlerin bu ülkelerde yarattıkları“kültürel çeşitlilik”pek çok Batılı antropolog için araştırma“malzemesi”olmuştur. Araştırmalar genel olarak göçmenlerin kültürlerini çözümlemek amacını taşır. Bu araştırmada ise, göçmenler/yabancılar ile yerli halk arasındaki ilişkiler günlük yaşam içinde sergilenmektedir. Bu ilişkilere etnosantrik tutum ve davranışlar açısından bakılmış, ilişkilerin nitelikleri ile etnosantrizm arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Alan araştırması, bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Norveç'te yapılmıştır. Norveç'te yaşayan göçmenler ve yabancılar toplam nüfusun %3,4'ünü oluşturmaktadır. Görece homojen (türdeş) bu toplumda“yeni kültürel çeşitlilikler”, çokkültürlü toplum modeli ile bağdaştırılmış, söz konusu gruplara teorik olarak bir takım olanaklar sunulmuştur. Ancak, pratikte yani günlük yaşamda olup bitenlerle bu toplum modelinin amaçladıkları arasında istenen düzeyde bir ilişki olduğu söylenemez. Kuramsal düzeyde çözülmüş pek çok konu, 1960'lar dan sonra bu ülkeye yerleşen göçmen işçi ve ailelerinin yaşam tarzlarına, iş, yerleşim ve sosyal ilişkilerine yeterince yansımamıştır. Norveçlilerle göçmenler arasında kurulamayan ilişkiler bireysel düzeydedir. Bireysel ilişkiler ancak günlük yaşamın içinden gözlemlenebilir savıyla, bu araştırmada sıradan, genelgeçer ilişkilerdeki etnosantrik eğilimlere yer verilmiştir. Araştırma, bir yandan, Norveç toplumundaki kültürlerarası insan ilişkilerinin yaşam tarzı ve düşünce boyutlarında ne kadar etnosantrik olduğunu betimlemeyi amaçlarken, öte yandan, ilişkilerin geçerli olan toplumsal sistemin değerleri ile olan uygunluk derecesini de saptamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study aims to describe the ethnocentric attitudes and behaviours which take place between the so-called immigrants and Norwegians in the daily life. The theoretical framework used for this purpose is derived from the definitions of“multicultural society”,“ethnocentrism”and“cultural identity”. Cross-cultural contact is regarded as a problem as far as the relations between culturally distinct individuals are concerned. In the case of Norwegian society, immigrants coming from“developing countries”are seen as a social problem because of their integration difficulties into this society. As a cultural and social process this integration has its own pace. The unbroken ethnocentric tendencies may lead people to experience the evil side of cross-cultural relations. We regarded the ethnocentric tendencies in cross-cultural contact as an obstacle to potentially fruitful relations. Our findings showed that closer contacts eleminate the“cultural barries”in a smoother way. On the other hand, the ideological aspect of ethnocentrism deepens the conflicts between the respected individuals. Norwegian society is a relatively homogeneous one. Foreign nationals living in this country constitute 3,4% of the population. The immigrant workers are the“new cultural diversity”in this country. The multiculturality of Norwegian society is usually related to the existence of immigrant workers and their families living in the country. Social relations between the immigrants and the natives do not represent a harmonious combination, despite the official goals of the“multicultural society model”as understood in this country. This fieldwork showed that, in Norway, by definition, the immigrants are regarded as culturally and physically discrete persons, and in the context of cross-cultural contacts they have limited access to the social network of Norwegians.