Toplumsal değişmenin aile yapısına ve kadın statüsüne etkileri
- Tez No: 21171
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Toplumun anlaşılabilmesi için onun değişimi içinde ele alınması zorunludur. Yoğun bir toplumsal değişimin yaşandığı Türk toplumunda aile, değişimin en çok hissedildiği kurumlardan birisidir. Günümüzde aile yapısının çözümlenmesi konusunda en yaygın yaklaşım yapış al- fonksiyonel yaklaşımdır. Bu kurum, belirli aile biçimlerinin belirli işlevleri yerine getirdiğini ve bu işlevleri ailenin içinde bulunduğu toplum tipine uygun olduğunu göstermeye çalışır. Bu görüşün özellikle üzerinde durduğu aile tipleri çekirdek aile ve ataerkil geniş ailedir. Bütün insan toplumlarında aile temel, ilksel sosyal grubu meydana getirir, fakat biçimi yönünden toplumdan topluma değişiklikler gösterir. Bugünkü yaygın kullanışına göre aile, hem akrabaları içeren hane toplumu yani geniş aileyi hem de sadece evli bir çiftle sınırlı olan karı-kocayı yani çekirdek aileyi ifade etmek için kullanılır. Ailenin varlığını sürdürmesi toplum yaşamı için gerekli ve zorunludur. Ancak kabul edilmesi gereken bir gerçek vardır ki endüstrileşme ve kentleşmeyle birlikte ailenin görevlerinde aile yapısı ile birlikte değişmeler olmuş, ailenin görevleri azalmıştır. Aile birçok görevi kendi dışındaki kurumlara devretmiştir. Buna karşın biyolojik, saygı ve sosyalleşme görevleri, aile dışındaki kurumlar tarafından yerine getirilememiştir Ailenin şekli ve özellikleri ne olursa olsun fonksiyonlarının bütün aile şekillerinde bulunduğu ve evren sel olduğu kabul edilir. Aile tipolojileri yapılırken ailenin büyüklüğü, eş sayısı, evlilikte yerleşim kuralı, otorite yapı sı, akrabalık ve mülkiyet ilişkileri göz önünde bulundurulur. En yaygın aile tipolojisi ; ataerkil geniş aile, çekirdek aile ve kök ailedir.11 Tapılan aile araştırmaları, çekirdek ailenin Türkiye' de, köylerde ve şehirlerde yaygın bir aile şekli olmak la beraber, kentleşme seviyesinin yüksek olduğu bölgeler de ve özellikle endtüstrileşmiş şehirlerde bile en yaygın aile tipinin çekirdek aile olduğu kabul edilir. Hızlı bir değişme sürecinde olan dünyada kadının geleneksel statüsünde büyük değişiklikler olmaktadır. Kadının çalışma yaşamına girmesiyle aile çekirdekleşmiş, çocuk sayısı azalmış, kadının aile içi kararlara katılımı artmıştır. Yaptığımız araştırmanın bulgularında görüldüğü gibi çalışma yaşamına katılan kadınların eğitimlerinin düşük olması nedeniyle statülerinde herhangi bir değişiklik görülmemektedir. Kadın ataerkil düzenin dışına çıkamamakta, çalışsa bile geleneksel“eş”ve“anne”rollerini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY In ordec to be able to understand a Society, it must be studied in regard to the changes that it under goes. In the Turkish society, where there is a fast soci al change, family is the institution in which change is greatly felt. The most wide-spread approach to the solution of today's family structure is the structural-functional approach. This approach tries to demonsrate that certain family units have certain functions and that they are appropriate to the society in which they exist. The two family types that this approach especrally deals With are nuklear family and large patriarchal family. In all human communities, family forms the fundamen tal and prinary social group: but it shows differences from community to community in terms of its formation. Acoording to wide-spread usage today, the word family is used to describe both the large unit that consists of all the relatives and the nuklear family that is limited to only a married couple. The survival of the existence of family“is necessory and compulsory for social life. Yet there is a fact which has to be accepted that, there had been changes in the functions of the family-structure because of the industrialization and urbanization and so the functions of family have been decreased. Family has transferred its functions to other intitutions. Beside thes, duties as reproduction, love and socializati on are rot properly realized by institutions other than family. Regardless of the formation and properties of the family, it is accepted that its functions exist in all its forms, and they are universal. When family typologies are made, the size of the family, number of spouses, settle ment rule in marriage, power structure, relations betweenİV members and their property rights are considered. The widest-known family typologies are patriarchal large family, nuklear family and stem family. Researches made concerning the family indicale that nuklear family is a wide-spread family type in villages and cities in Turkey, in the regions where the urbaniza tion is at its highest level and also especially in the industrial cities. Today, in the face of rapid changes in the world, there have been great changes in the traditional position of woman. With the entrance of woman in working-life, the family structure has shrinked to nuklear family, the number of children has decreased and the participation of woman in family decisions has increased. As it is obvious from the results of the data collected in the research that we conducted, because of her limited educa tion, there has been no change in the position of woman participating in the working-life. Woman cannot leave the patriarchal family system and even though she works, she continues to carry on her traditional roles of ”wif e?. and“ mother”.