Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesine başvuran işitme özürlülerde etyoloji ve kayıp tipleri
  1. Tez No: 21207
  2. Yazar: RIFAT KURŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
VII-ÖZET Bu araştırma, C.Ü. Araştırma ve Uygulama Hastanesi K.B.B. odyoloji ünitesinde, loo işitme özürlü hasta üzerinde yapılmıştır. İşitme özürlülerin etyolojik nedenlerinin sırası ile %63 kalıtımdan, %29 ateşli hastalıklardan ve %8 travmalardan ileri geldiği belirlenmiştir. Ana-baba akraba olanlarda işitme özürlü oranı %82 otozomal resesif iken, kayıp tipi olarak sensörinöral tip kayıp %75-6 oranında saptanmıştır. Bu oranlar istatistiksel olarak da önemli bulunmuştur (p «^0.05). Ana-baba akraba olmayan işitme özürlülerde otozomal dominant oranı %3İ.l ile yüksek oranda bulunmuştur. Sensörinöral işitme kaybı %45-5 olarak saptanmıştır. Bu oranlarda istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p^o.05). Ateşli hastalıklarda işitme özürlü oranı ana-baba akraba olanlarda %7-7, akraba olmayanlarda ise %42.6 olarak bulunmuştur. Ateşli hastalığa bağlı işitme özürlülerde sensörinöral tip işitme kaybı %8g.j olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII-SUMMARY The Etiology and Types of Hearing Loss in Patients Admitted to Cumhuriyet University Hospital with Hearing Defects This investigation was made on loo patients at the Audiology Unit, Department of Otorhynolaryngology of Cumhuriyet University Hospital, Sivas. The etiological causes of patients with hearing defects were determined to be 63% hereditary, 29% due to febrile deseases and 8% from traumas. While hearing defects in patients with parent relatives was 82% autosomal recessive, the ratio of sensorineural type was determined to be 75.6%. These ratios were found to be significant statistically (p fo.05). In patients with no relative parents, the autosomal dominant ratio was found to be high - 3 1. 1%. Sensorineural hearing loss was established to be 45.5%.