Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'deki enformasyon hizmetleri
Information services in Turkey at the period of integration into European Union
  1. Tez No: 21232
  2. Yazar: EBRU AKÇEKEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EMİN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Avrupa Birliğinin enformasyon sektörüne yaptığı yatırım, ekonomik, sosyal ve kültürel yapılanmasına yansımakta, bu doğrultuda enformasyon hizmetlerinin önemi artmaktadır. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında kütüphanelere yönelik homojen bir yapının kurulması için yürütülen çalışmalar, aday ülkelerin gerçekleştirmesi gereken enformasyon hizmetlerine yönelik beklentilere de yansımaktadır. Türkiye, Avrupa Birliğine tam üyelik için 1959 yılında başlayan serüveninde pek çok çalışmada bulunmuş, Avrupa Birliğinin beklentileri doğrultusunda ekonomik, sosyal, siyasal ve hukuksal alt yapısını gözden geçirmeye başlamıştır. Avrupa Birliğine tam üye olmak isteyen Türkiye'nin, Avrupa Birliğinin enformasyon hizmetlerine yönelik yaklaşım ve beklentilerini bilmesi ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmesi gerekmektedir. Çalışmamızın öncelikli amacı, Türkiye'deki enformasyon hizmetlerinin öngörülen beklentilere uyumlu hale getirilmesine katkıda bulunmak üzere öneriler geliştirmektir. Bu doğrultuda AB'nin enformasyon hizmetlerine ilişkin yaklaşımları, alınan ön kararlar, kütüphanelere yönelik hazırlanan eylem planı, çerçeve programlan kapsamında yürütülen projeler, mevzuata yönelik hazırlanan kılavuz vb. çalışmalar incelenerek ortaya konmuştur. Bu kapsamda araştırmamızın problemi;“Türkiye bilgi ve belge hizmetleri açısından Avrupa Birliği ile bütünleşmeye hazır mıdır?”biçiminde tanımlanmıştır. Buna göre hipotezimiz ise şu şekilde belirlenmiştir:“Türkiye bilgi ve belge hizmetleri açısından AB ile bütünleşmeye, hükümetlerin ileriye yönelik niyetlerinin ne olduğunu açıklayan kalkınma planlarında yer alan ifadeler itibariyle hazır, ancak uygulamalar itibariyle hazır değildir”. Araştırmamızda 'betimleme yöntemi' kullanılmıştır. Ülkemizdeki enformasyon hizmetlerine yönelik belirlenen politikalar ele alınmış ve uygulama boyutu, Avrupa Birliğine uyumu doğrultusunda değerlendirilmiştir.III.Araştırmamızın sonucunda elde edilen bulgularla hipotezimiz kanıtlanmış, bu bulgular doğrultusunda uygulamada gerçekleştirilmesi gereken politikalara yönelik öneriler geliştirilmiştir. Ortaya konan öneriler arasında, mevzuatta enformasyon hizmetlerine yönelik gerekli değişikliklerin yapılması; Bilgi Merkezleri ve Hizmetleri Yasası, Bilgi Edinme Yasası, Halk Kütüphaneleri Yasası, Bilgi Personeli Yasası'nın hazırlanması, Basma Yazı ve Resimleri Derleme Kanunu, Milli Kütüphane Kanunu, Muhasebe-i Umumiye Kanunu ve Ayniyat Talimatnamesi'nin yeniden düzenlenmesi gibi konular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
İV SUMMARY The importance of information services has been increasing due to the investment made by EU in economic, social and cultural infrastructure. The works aimed to build common ground between the members of EU are also demanding better organisation of information services in candidate countries. Turkey has been working on becoming a member of EU and revising its economic, social, political and legal infrastructure according to EU's expectations since 1959. Consequently, EU's expectations and attitude towards information policy has also been well understood and Turkey has to restructure its information policy as well as the others. This particular study aims to identify the requirements and contribute the restructuring efforts of information policy by examinmg EU's expectations and present situation in Turkey. EU's attitude towards information services, resolutions, action plans, framework programs, guides to legal issues, ete. are examined in the study. The research problem formulated as;“Is Turkey ready to integrate into EU in terms of information policies and services?”it was hypothesized that“Turkey is ready integrate into EU according to the its mitten development plans which provide basis for governmental intention and implementation, but the governments have been insufficient to realize the written intention”. The 'survey method' has been used in this study. The approaches determined through information services are taken into consideration and their application dimensions are evaluated for their harmonization with the European Union. As a result of the study, the tested hypothesis is proved as a state of the art, and a road map which include suggestions for legal issues (such as making the lawsV of Information Centers and Services, right to information. information professionals, Public Library Law, and revision of Legal Deposit Act. National Library Law, General Auditing Law and Inventory Instruction) for integration into E U are provided at the end of the thesis.