Place of mining engieering in EU process
Avrupa Birliği sürecinde maden mühendisliğinin yeri
  1. Tez No: 213070
  2. Yazar: ALİ SERHAT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN BATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye tarihinde çok heyecanlı bir zaman noktasındadır. Türkiye daha önce hiç bu kadar büyük bir iş ve ticaret merkezi olma potansiyeline sahip olmamıştır. Demokratik ve modern ülkemiz Avrupa Birliğine (AB) girmeye hazırlanırken, AB yasalarına ve uygulamalarına uyum sağlamak için politik, ekonomik ve sosyal reformların yer aldığı bir program uygulamaya devam etmektedir. Türkiye'nin son yıllardaki makroekonomik performansı, hızlı gelişmesi ve düşük enflasyonu, 2005'de başlayan IMF'nin 12 milyar dolarlık antlaşmasıyla birlikte piyasa dengesini sağladı. Önümüzdeki birkaç senede, Türkiye'nin 70 milyonluk nüfusu ve dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip olmasıyla AB ülkelerinin ortalama büyümesini geçmesi beklenmektedir. Bu durum AB ülkelerine müthiş bir ticaret potansiyeli sağlayabilir. Türkiye oldukça büyük ve keşfedilmemiş bir jeolojik potansiyele sahiptir. Ülkenin yeni madencilik kanunu, madencilik operasyonlarına, keşfe ve gelişime olanak sağlamakta ve dolayısıyla bu sektöre olan yabancı yatırımları artırması beklenmektedir. Bor, kömür, çinko, bakır, altın ve gümüş madenlerinin yanı sıra demir cevheri, boksit ve kurşun madenlerinin faaliyetlerini iyileştirmek için birçok fırsat sağlanmaktadır. Diğer fırsatlar mühendislik hizmetleri ve ekipman arzını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is at a very exciting time in its history. Never before has Turkey had such potential to become a major centre for business and commerce. As this modern, democratic, secular state looks to join the European Union (EU), it continues to institute a massive program of political, economic, social and judicial reforms to align itself with European laws and practices. Turkey?s recent macroeconomic performance of high growth and low inflation, coupled with a $12 billion IMF standby agreement starting in 2005, has enhanced market stability. With a population of over 70 million and the world?s 17th-largest economy, Turkey is expected to outpace the average growth of countries in the E.U. over the next few years. This growth represents tremendous commercial potential for the EU countries. Turkey has significant geological potential and is very much underexplored. The country?s new mining law, which provides incentives for investment in mine operations, exploration and development, is expected to encourage foreign investment in this sector. Major opportunities exist in upgrading facilities for mining boron, coal, zinc, copper, gold and silver, as well as iron ore, bauxite and lead. Other opportunities include engineering services and equipment supply.