Türkiye genelinde kükürt dioksit ve partiküler madde kirlilik dağılımlarının analizi
Analysis of dispersion of sulfur dioxide and particulate matter pollution in Turkey
  1. Tez No: 213261
  2. Yazar: FARUK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARSLAN SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaşam şartları, nüfus ve gelişen teknolojiyle artan enerji talebi çevre için artan kirlilik yükü getirmektedir. Oluşan bu kirliliğin önemli kollarından biri olan hava kirliliği, mevcut tüketim yüküyle birlikte ciddi boyutlara ulaşmaktadır.Hava kirliliğinin başlıca kaynağı olarak gösterebileceğimiz yanma reaksiyonları sonucu atmosfere birçok çeşitli kirleticiler salınmaktadır. Bu kirleticilerin atmosferdeki değişken durumlarında mevcut ortam şartlarının, bir başka deyişle meteorolojik verilerin önemli etkileri vardır. Bununla birlikte insan yaşamındaki birçok çevresel olmayan faktör doğrudan veya dolaylı olarak hava kirliliğine etkimektedir.Bu çalışmada hava kirliliğini oluşturan başlıca kirleticilerden SO2 ve PM konsantrasyonlarının, kirliliğe indikatör ve katalizör etki yapan çeşitli çevresel olmayan verilerle birlikte analizi yapılmıştır. Mevcut kirlilik değerleri, kirliliğe neden olan tüketim ve tüketime yol açan talebi oluşturan verilerle ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak kükürt içeriği yüksek yakıtların tüketimi başta olmak üzere ısınma amaçlı fosil yakıt tüketiminin, hava kirlilik seviyesinin artmasında büyük bir etki yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing demand of energy by improving life conditions, growing population and increasing technology results in increasing pollution in Turkey same as in world. Air pollution which is important branch of this pollution, reaches to critical values with current consumption load.Various pollutants are emitted to the atmosphere as a result of combustion which is the major source of air pollution. The meteorological datum has important effects on various situations of this pollutants in atmosphere. Many non-environmental factors that belongs to human life, effects to air pollution directly or indirectly.In this study, the concentration of mainly air pollutants SO2 and PM analyzed with various non-environmental datum which effect as indicator and/or catalyzer. The current air pollution datum associated with the comsumption that causes pollution and also the demand that creates this comsumption. As a result of this study, it was observed that fossil fuel consumption for domestic heating, primarily the fuel that has higher sulfur content ratio, causes negative effect on the increase of air pollution?s degree.