Evsel atık sulardan partikül kirliliği gideriminde alüm çamurunun koagülant olarak kullanılması
Re-use of alum sludge as a coagulant in particulate pollution removal from wastewaters
- Tez No: 213386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İçme suyunda öncelikli problem organik maddeler ve inorganik kilin oluşturduğu askıdaki katı maddelerdir. Kullanılan arıtma proseslerinden birisi alüm (alüminyumsülfat, Al2(SO4)3) ile askıdaki katı maddelerin koagülasyonuna dayanır. Sonuç olarak içme suyu arıtma tesislerinin flokülasyon ve/veya susuzlaştırma proseslerinde alüm çamuru oluşmaktadır. Bu çamurun uzaklaştırılması oldukça karmaşık ve pahalıdır. Alüm çamurunun çeşitli alanlarda kullanılması ve değerlendirilmesi ekonomik bir çözüm olabilir.Bu çalışmanın amacı içme suyu arıtma tesisi atık çamurlarının yeniden kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu nedenle, koagülant madde olarak atık alüm çamuru atıksuda denenmiştir. Denenen koagülantın arıtma verimine olan etkisi gözlenmiştir. Koagülant madde olarak kullanılan alüm çamurunun kullanım dozu, özellikleri ve uygun işletme koşulları belirlenmiştir. Laboratuar şartlarında gerçek atıksu ve alüm çamuru örnekleri kullanılmıştır.Çalışmada kullanılan alüm çamurları; Konya Su ve Kanalizasyon İşletmesi (K.O.S.K.İ) İçme suyu Arıtma Tesisinden ve İstanbul Kâğıthane Çelebi Mehmet Han İçme suyu Arıtma Tesisi (Ç.M.H.A.T.)'nden alınmıştır. Evsel atıksu numunesi, Isparta İli Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi (I.A.A.T)'nin kum tutucu ünitesi çıkışından alınmıştır. Çeşitli koşullar altında alüm çamurları atıksuya eklenmiştir. Alüm çamuru eklenmesinden sonra atıksu arıtma verimi artışı bir seri jar test deneyi ile incelenmiştir. Atıksuya alüm çamuru ilavesi ile atık suyun ön arıtma aşamasında askıda katı madde (AKM) ve kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderim veriminde artış tespit edilmiştir. Deneysel çalışmaların sonuçlarına göre, I.A.A.T. için alüm çamuru optimum dozu 50 mgAl/L olarak belirlenmiştir. Alüm çamuru kullanarak ön arıtım aşamasında giderim veriminin arttırılması ve arıtma tesislerinin yükünün hafifletilmesini sağlanabilir. Sonuç olarak, alüm çamurunun yeniden koagülant madde olarak kullanımı tesisin diğer ünitelerinin daha verimli çalışmasında önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The prior problem of drinking water is organic matter and suspended solids that constitue of inorganic clay. One of the using treatment process is based on coagulation of suspended solids with alum (aluminum sulfate, Al2(SO4)3). Consequently alum sludge has been occured at the floculation and/or dewatering process of water treatment plants. Disposal of this sludges is considerably complex and expensive. Using and evaluation of alum sludge at different fields can be an economic solution.The aim of this study is to investigate the reusability of drinking water treatment plant waste sludge. Therefore, alum sludge was tested as a coagulant matter in domestic wastewater. The effect of coagulant to wastewater treatment plant efficiency was observed. Appropriate dosage, characteristics of alum sludge which is used as a coagulant matter and operating conditions was determined. Real wastewater and alum sludge samples were used in the laboratory conditions.Alum sludges which used in this study were obtained from K.O.S.K.İ. (Konya Water and Sewage System Association) Water Treatment Plant and İstanbul Kağıthane Water Treatment Plant. Domestic wastewater was obtained from grit chamber effluent unit of Isparta Wastewater Treatment Plant. Alum sludges were added to wastewater under various conditions. After the adding alum sludge, increasing of wastewater treatment efficiency was observed with a series of jar test experiment. It was determined that suspended solids (SS) and chemical oxygen demand (COD) removal increased with adding alum sludge to wastewaters at preliminary treatment stage. According to results of experiment studies, appropriate dosage of alum sludge were determinated as 50 mgAl/L. Increasing of efficiency removal at preliminary treatment stage and lighten load of treatment plants with using of alum sludge can be provided. Consequently, reusing of alum sludge as a coagulant matter might play an important role in to more efficiently working of other units of treatment plants.