Evaluating solid waste management scenarios using fuzzy multi-criteria decision making approaches
Katı atık yönetimi senaryolarının bulanık çok ölçütlü karar verme yaklaşımları ile değerlendirilmesi
- Tez No: 213591
- Danışmanlar: PROF. DR. E. ERTUĞRUL KARSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde, özellikle büyük yerlesim birimlerinde, katı atık kaynaklı çevresel problemlerin hızla artması, etkin bir katı atık yönetim sistemi uygulanmasını son derece önemli hale getirmistir. Katı atık yönetim (KAY) sisteminin belirlenmesinde çevresel etmenler kadar ekonomik, sosyal ve teknik etmenlerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu baglamda, KAY sistemi seçim problemi, çok ölçütlü karar verme yöntemlerinin uygulanmasını gerektiren bir yapıya sahiptir. Bu çalısmada, geri dönüsüm, kompostlama, düzenli depolama ve yakma süreçlerinden bir veya birkaç tanesini içeren, stanbul için belirlenmis alternatif katı atık yönetim senaryoları, Karsak ve Ahıska (2005) tarafından önerilmis olan hiyerarsik bulanık çok ölçütlü karar verme yöntemi ve Cheng (1996) tarafından önerilmis olan bulanık analitik hiyerarsi süreci (AHP) yöntemi kullanılarak degerlendirilmistir. Ekonomik, teknik, çevresel ve sosyal ölçütler ve bunların alt ölçütlerinin hiyerarsik yapısı, alternatif katı atık yönetim senaryolarının degerlendirilmesinde kullanılmıstır. Elde edilen sonuçlar irdelendiginde, kullanılan iki yöntem ile bulunan sonuçların birbirine benzer oldugu gözlenmektedir. Senaryo 4'ün, diger senaryolarla kıyaslandıgında en yüksek geri dönüsüm ve kompostlama oranına sahip olması nedeniyle en iyi katı atık yönetim senaryosu olarak belirlendigi görülmektedir. Düzenli depolama ekonomik bir alternatif oldugu için, düzenli depolama oranı yüksek olan senaryoların Senaryo 4'ten sonra sıralandıgı, yakma oranı yüksek olan senaryoların ise yüksek maliyet ve olumsuz çevre etkileri nedeni ile son sıralarda yer aldıgı gözlenmektedir. Anahtar sözcükler : Çok ölçütlü karar verme, hiyerarsik bulanık çok ölçütlü karar verme yöntemi, AHP, katı atık yönetimi, sözel degiskenler
Özet (Çeviri)
As a result of the recent upsurge in environmental problems caused by the solid wastes, determining an efficient solid waste management (SWM) system, which considers environmental, technical, economic and social factors, is of outmost importance. To deal with quantitative and qualitative considerations of the waste management problems, multi-criteria decision making (MCDM) techniques can be used. In this study, both the hierarchical fuzzy MCDM algorithm proposed by Karsak and Ahiska (2005), and the fuzzy analytic hierarchy process (AHP) method proposed by Chang (1996) have been employed for addressing the SWM problem in Istanbul considering alternative SWM scenarios including combination of recycling, composting, landfill and incineration processes options. Economic, technical, environmental, and social criteria and their related sub-criteria, which incorporate both quantitative and qualitative data, are employed to evaluate the alternative waste management scenarios. The rankings obtained from two MCDM methods appear to be very close. With the two methods, we obtained the fourth scenario as the best alternative for Istanbul, due to higher percentages of recycling and composting. Although, landfill has several drawbacks for the environment, the scenarios with high landfill percentages rank after the forth scenario since landfill is a highly economic alternative compared with incineration. Finally, the scenarios with high incineration percentages are found at the lowest ranks because of the high cost and adverse environmental impacts of incineration. Keywords : Multiple criteria decision making, hierarchical fuzzy MCDM algorithm, AHP, SWM, linguistic variables