Eski Anadolu Türkçesinde isimden fiil fiilden fiil yapma ekleri ve fonksiyonları
The affixes making verb from noun and making verb from verb and their functions in old Anatolian Turkish
- Tez No: 214140
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalısmada Eski Anadolu Türkçesi döneminin özelliklerini tasıyan bazıeserlerdeki isimden fiil ve fiilden fiil yapan ekleri tespit ettik. Eklerinfonksiyonlarını ilgili metinlere dayalı olarak belirledik.Çalısmamız girisin yanı sıra üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümdetaraması yapılan eserler ve müellifleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca genel olarakyapım eklerinin özellikleri belirtildi ve isimden fiil, fiilden fiil yapan eklerin listesiverildi. Çalısmamızın asıl kısmını ikinci ve üçüncü bölümler olusturmaktadır. Bubölümlerde isimden fiil, fiilden fiil yapan eklerin tarihi gelisimi anlatıldı ve eklerinfonksiyonları ve bu fonksiyonlara ait örnekler üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
We have investigated affixes making verb from noun and verb from verb inthe Old Anatolian Turkish. We have reported the functions of the affixes on the basisof the works belonging to the period.Our work consists of three parts besides of introduction. In the first part,general information about the works studied on and their authors is given, and the listof affixes making verb from noun and verb from verb are listed. And in general, thecharacteristics of derivative affixes are handled, and those affixes that make verbfrom noun and noun from verb are presented. The second and the third parts consistof the fundamental parts of our work. In these parts historical devlopment of thesesuffixes are told, and the functions of thsese suffixes and their examples are focused.