Osmanlı Devleti'nin Tanzimat dönemi kamu sağlığı politikası (1839-1876)
The public health of the Ottomon Empire in the period of Tanzimat (1839-1876)
- Tez No: 214780
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
XIX.yüzyılda Osmanlı devletinde meydana gelen merkezileşmenin kamu sağlığı alanına yansımalarını ele alan bu çalışma, kadim zamanlarda vakıfların idaresinde kabul edilen sağlık işlerinin modernleşmeyle birlikte devlet sorumluluğunda hissedilmeye başlamasının arka planını araştırmaya açmaktadır. Osmanlı devleti son dönem siyasi idarecilerinin eskisinden çok daha fazla olarak halkın sağlığını temin etme çabalarının nedenlerini Avrupa'daki modellerle karşılaştırmalı olarak incelemek tezin ana amacı olarak zikredilebilir.Bunun yanında Osmanlı imparatorluğunun klasik dönemdeki halk sağlığı ve hastahane işleyişinden Tanzimat modernleşmesiyle birlikte uygulanmaya çalışılan modern sağlık pratikleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar ele alınarak söz konusu geçiş seyredilmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda tezin amaçlarından biri de Tanzimat dönemi ortaya çıkan sağlık merkezileşmesi ve modernleşmesinden büyük resim olan XIX.yüzyıl Osmanlı devleti merkezileşmesine bakmak ve ikisini anlamlı bir bütün olarak okuyabilmektir. Büyük ve küçük resim arasındaki bu gelgitlerle son dönem devlet bürokratlarının zihinlerindeki değişimin boyutunun anlaşılması ve Osmanlı sağlık işleyişindeki eksik parçaların eksik parçaların doldurulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the reflections of centralization on the sphere of public health, researches the backdrop of health issues which is developed into a zone of state responsibility with the modernization period, while administrated by charity institutions in ancient times. To analyze the reasons why last Ottoman political administrators attempted to safeguard their community?s health much more than before and compare them with the models in Europe are the main targets of this dissertation.Furthermore, this transition will be observed by analyzing the similarities and the differences of public health and hospital operation in the Classical Period and modern health practices applied with the Tanzimat modernization/period. In this respect, one of the objectives of this study is to refer from the centralization and modernization of health which is appeared with the Tanzimat Period to the big picture of the centralization of the Ottoman Empire; and thus to be able to read them as a meaningful whole. With this ebb and flood between the small and the big picture, it is aimed at discovering the degree of transformation among the state bureaucrats in the last period and fill in the missing pieces in the operation of Ottoman health system.