Toplu e-posta gönderim sistemlerinde performans geliştirmeleri
Performance improvements on mass mailing systems
  1. Tez No: 215919
  2. Yazar: VELİ GÜRKAN KIZILGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN GÖKÇÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Firmaların, müşterilerine ulaşmalarını sağlayan en kolay, hızlı ve hesaplı yollardan biri e-posta gönderimleridir. Standart basit bir e-posta düz içeriğe sahipken, bazen yapılan gönderimlerde yüksek boyutlu dosya gönderimleri yapmakta gerekebilir. Bu gönderimleri gerçekleştirmek için toplu e-posta gönderim sistemlerine ihtiyaç duyulur.Gönderilen dosya boyutları ve e-postanın gönderileceği kişi sayısı gibi etkenlerin artmasıyla birlikte gönderim süreleri de artmaktadır. Eğer gönderilmesi gereken e-postanın içerdiği bilgilerin belirli bir geçerlilik süresi varsa bu durumda gönderimleri geçerlilik süresini aşmadan ve e-postayı alacak kişiye de aksiyon zamanı bırakacak kadar bir sürede tamamlamak gereklidir. Böylece ortaya bu tip sistemleri nasıl hızlandırabiliriz, nasıl daha efektif kullanabiliriz soruları çıkmaktadır.Bu sistemlerin performansına direkt etki edebilecek olan etkenler; gönderilen kişi sayısı, gönderilen dosyanın boyutu, gönderimi yapan sunucunun yoğunluğu ve bant genişliği, gönderimin gerçekleşeceği sunucunun yoğunluğu ve bant genişliği, gönderimi yapan sunucudaki uygulamanın gönderimde kullandığı iş parçacığı sayısı ve gönderimi gerçekleştirecek uygulamanın algoritmik dizaynıdır.Bu çalışmada ideal bir sistemin nasıl olması gerektiği incelenmiş daha sonrasında bu sistemin performansının nasıl geliştirilebileceği konusuna bakılmıştır. Yapılan testler sonucunda çıkan istatistiki veriler ile gönderimi yapan sunucunun bant genişliğinin artırılması ve buna bağlı olarak gönderimi yapan uygulamadaki iş parçacığı (thread) sayısının artırılmasının sonuca olan etkisinin ne kadar yüksek olduğu saptanmıştır. Bu iki özellik üzerinde birbirleri ile bağlantılı olarak yapılacak geliştirmelerin performans artışına ciddi yarar sağladığı tespit edilmiştir.İş parçacığı sayısını artırmanın ne zaman gerekeceği ve ne zaman gereksiz bir işlem olduğu üzerinde durulmuş ve ideal iş parçacığı sayısının da gönderim yapılacak sunuculara göre değişebileceği, ve yalnızca gönderimlerin gerçekleşeceği domain'lere farklı zaman aralıklarında yapılan gönderimler sonucunda bu domainlerin yoğunluğuna bağlı olarak bir optimum seviye belirlenebileceği, bunun dışında genel bir standardının olamayacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication via e-mail is one of the most economical, fastest and easiest ways to reach clients for companies. A simple e-mail has a text or an html content. But sometimes content of the e-mail becomes, not enough to explain everything without sending a file which is called an attachment. An attachment size could be great also it could be small. So there is a need for mass mailing systems to complete these sendings.Time which is spent to complete sending e-mails to all receivers increases with corresponding to size of attachments and number of receivers. If the content of e-mail has a dead time, then all of the sendings should be completed before dead time approaches so if the receiver is going to take an action according to the e-mail, there must be enough time. Because of this reason, some questions raise such as how could we hasten these systems and how could we make them more effective.Causes that effects to these systems' performance are; number of receivers, size of attachments, sender server's busy status and used bandwidth, receiving servers' busy status and used bandwidth, sender application's thread count and the algorithmic design of the application.In this thesis work, some questions such as how should an ideal system be and how could we improve the performance, are answered. Results of the test studies show that to increase the size of sender server's bandwidth and to increase the number of threads that sender applications use, have a great performance effect on mass mailing systems. In this study, the conditions where an increase in the number of threads is useful or not are sought and the results coming from the test scenarios are achieved.According to the obtained results if one adaptively changes the optimal number of threads that sending applications use by analyzing the data coming from the receiving servers? busy status and bandwidths, one can successfully improve the performance of the mass-mailing system. The fact that less network and system resources are used greatly improves the performance and leaves invaluable resources to other applications.