Otomotiv sektöründe kullanılan dual faz sacların direnç nokta kaynağında mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of spot welded dual-phase steel sheets used in automotive industry
  1. Tez No: 216038
  2. Yazar: SERDAR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dual-fazlı çelikler, yüksek mukavemetli çelikler olup hem ferrit hem de martenzit mikroyapısı sağlamaları için ısıl işleme tabii tutulurlar. Şekillendirilebilirlikleri yüksektir, az alaşım içeriğine sahiptirler ve mukavemetleri yüksektir.Bu çalışmada Dual-faz 600 tipi otomobil saçlarından 1 mm ve 1,2 mm gibi farklı kalınlıklarda numuneler alınmış, bunlar elektrik nokta direnç kaynağı yöntemiyle değişik kombinasyonlarda birleştirilmişlerdir. 4, 5, 6, 7 ve 8 kA kaynak akım şiddetinde her bir numune için 5, 10, 15, 20 ve 25 periyot kaynak zamanlarında kaynaklı bağlantılar elde edilmişlerdir. Bu bağlantıların çekme-makaslama ve çekme-sıyırma deneyleri yapılarak mekanik özellikleri ve mikroyapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dual-phase steel is a high-strength steel which is heat treated to contain both a ferrite and martensite microstructure for extra strength. It's highly formable and has a low alloy content and high strength. In this study, Dual-phase (DP 600 type) steel sheets having different thicknesses like 1 mm and 1,2 mm were welded in different combinations by electrical resistance spot welding method. Welded joints were prepared in 4, 5, 6, 7 and 8 kA welding currents and in 5, 10, 15, 20 and 25 cycles welding times. The tensile-peel and tensile-shear tests of these joints were performed and mechanical and microstructural properties of them were investigated, and also advise were given to users showing the optimum welding parameters.