Linux from scratch ile son kullanıcıya yönelik bir linux dağıtımı hazırlanması
Preparing a linux distribution with linux from scratch for end-users
  1. Tez No: 216274
  2. Yazar: MERT YETER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Linux, açık kaynak koduna sahip bir işletim sistemi olmasına rağmen, düşük konfigurasyona sahip bilgisayarlarda bile performanslı çalışabilmesi, kararlı ve güvenilir olması gibi nedenlerle tercih edilmektedir.Linux dağıtımları, genellikle birçok program ile birlikte geldiğinden, her ne kadar performanslı olsa da yine de son kullanıcı tarafından kullanılmayacak program ve işlevlerin içerisinde barınması performans ve sabit disk üzerinde kapladığı alan açısından dezavantaj oluşturmaktadır.Bu nedenle, Linux From Scratch (LFS) projesi ile son kullanıcıların sadece gerekli gördükleri işlev ve programlara sahip, tümüyle kendilerine ait Linux tabanlı bir işletim sistemi oluşturmaları sağlamak için geliştirilmiştir.LFS işlemi her ne kadar temel kaynağı olan LFS Book içerisinde ayrıntılı bir şekilde anlatılsa da, Linux konusunda çok tecrübeli olmayan kullanıcılar için karışık gelebilmekte ve LFS işlemlerinin adım adım yapılması oldukça uzun bir zaman alabilmektedir.Bu nedenle Automated Linux From Scratch (ALFS) projesi ile LFS'in bilgisayar başında zaman harcamaya ve her adımda kullanıcıdan ilgili komutları çalıştırmasına ihtiyaç olmadan gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır.Bu çalışmada da ALFS ile temel seviyede bir Linux işletim sisteminin hazırlanması için gerekli adımlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Linux is an open source operating system, it?s preferred for its performance on low-end machines, stability and reliability.It?s a disadvantage for end-users that Linux distributions come with lots of softwares within, despite its performance, this causes a performance impact and uses extra space on harddisk for softwares that end-users do not use.Because of this, end-users can build a Linux-based operating system only for their needs with Linux From Scratch (LFS) project.LFS book is a detailed source for Linux From Scratch, but it?s not suitable for beginners and LFS needs a long time to complete, so Linux From Scratch (ALFS) project can complete all of LFS steps without spending time on computer and inputting commands step by step. This study deals with necessary steps for building a base Linux system with ALFS.