Günlük gazete dağıtım planlaması
Daily newspaper distribution planning
  1. Tez No: 216709
  2. Yazar: TUSAN DERYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gazete Dağıtım Problemi (GDP), her gün basım merkezlerinde basılan gazetelerin, dağıtım araçları kullanılarak, bazı özel kısıtlar altında bayilere taşınması problemidir. Bu çalışmada, Türk basın sektöründe gazete dağıtım hizmeti veren bir firmanın dağıtım araçlarının rotalarının belirlenmesi problemi ele alınmıştır. Problem, talepleri bilinen coğrafi olarak dağınık başbayilere hizmet vermek için merkezi bir basım merkezinden hareket ederek, depoya geri dönen homojen bir araç filosu tarafından katedilen toplam mesafeyi enküçükleyecek, kapasite ve zaman kısıtlarını aşmayan optimum dağıtım rotalarının belirlenmesi olarak tanımlanıp, çözümü için bir tamsayılı doğrusal karar modeli önerilmiştir. Fakat, problem boyutunun artmasıyla birlikte çözüm süresinin üstel olarak artması sonucu, çok bayili bölgelerin yaklaşık çözümlerini makul sürelerde bulmak amacıyla melez bir sezgisel algoritma da önerilmiştir. Deney tasarımı ile belirlenen en iyi parametre seti, dağıtım kanalı farklı büyüklükte olan bölgeler üzerinde test edilmiş ve elde edilen sonuçlar matematiksel model çözümleriyle, çözüm kalitesi ve çözüm süresi açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Newspaper Distribution Problem (NDP), is the problem of transporting the newspaper from the printing centers to the news agents with distribution vehicles under special constraints. In this study, we determine the routes of vehicles of a leading newspaper distributor company in Turkish press sector. The problem is defined as determining optimal distribution routes for a fleet of homogeneous vehicles, starting and ending at the printing center that is required to serve a number of geographically dispersed news agents with known demands under capacity and time constraints, while minimizing the total distribution cost. For the solution of the problem we propose an integer linear programming model. The solution time of the problem grows exponentially as the number of distribution point increase; Hence, a hybrid algorithm is proposed to obtain a close-to-optimal solution in reasonable time for the regions which have more than 40 news agents. The performance of the hybrid algorithm, for which the best parameter set is determined by design analysis, is tested on the problems with different sizes. The results are compared with those of the mathematical model in terms of solution quality and computation time.