Basınç, sıcaklık ve nem parametreli kalibrasyon sistemi
A system calibrates to the parameters of pressure, temperature and humidity
- Tez No: 216717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. CENGİZ KOÇUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde görülen hastalıkların teşhis ve tedavisine biyomedikal cihazların katkısının giderek arttığı bilinmektedir. Biyomedikal cihazların parametrelerinden biriside kritik değer aralığıdır. Kritik değer aralığı biyomedikal cihazlarda endüstriyel cihazlara nazaran daha önemlidir. Biyomedikal cihazların insanla doğrudan etkileşimde olması bunun en önemli nedenidir.Bu çalışmada, biyomedikal alanlarda kullanılan cerrahi vakum, medikal aspiratör ve tansiyon aleti gibi cihazların basınç ölçümü, etüv, termometre, benmari ve kan saklama dolabı gibi cihazların sıcaklık ve nem ölçümleri uygulamalarında kullanılmak üzere bir kalibrasyon sistemi tasarlanması amaçlanmaktadır.Tasarlanan biyomedikal amaçlı kalibrasyon sistemini kullanılarak insanla doğrudan etkileşime giren biyomedikal basınç cihazlarının kritik değer aralıklarının tespit edilip analizinin yapılması bu tip cihazların tasarımı ve üretimi açısından bir kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that biomedical devices increase their contribution about diagnostic and treatment of today?s disease. One of the parameters of biomedical devices is the critical measurement value. Critical measurement value is more important in biomedical devices than industrial devices. Because, biomedical devices are directly interact with the humans.In this study, we aimed that designing calibration system measurement device is used for biomedical purpose such that, surgical vacuum, medical aspirator and sphygmomanometer for pressure, drying oven, thermometer and Bain Marie for temperature and humidity measurement applications.This study will be a source with using the designed calibration system device for biomedical purpose, to determine the critical measurement interval in biomedical devices which are directly contribute the humans and to design and product this type of devices.