İstanbul Selâtin camilerindeki vaaz kürsüleri
Selâtin mosques serman rostums in İstanbul
  1. Tez No: 218692
  2. Yazar: ABDULLAH SAAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
İstanbul'daki Selâtin Camilerindeki Vaaz Kürsülerinin incelendiği bu çalışma, sırasıyla üç ana bölümden meydana gelmektedir.I. Bölümde, ?Giriş? başlığı altında; ?Konunun Tanımı, Sınırları ve Önemi?, ?Kullanılan Yöntem?, ?Konuyla Hakkında Yapılan Araştırma ve Yayınlar? ve ?Kürsünün Tanımı? belirli bir düzen içerisinde anlatılmış, birde ?Sözlük? oluşturulmuştur.II. Bölümde, İstanbul şehir merkezindeki Selâtin Camilerde yer alan Vaaz Kürsüleri, katalog düzeni içerisinde tanıtılmışlardır.III. Bölümde, ?Değerlendirme ve Sonuç? başlığı altında; İstanbul'daki Selâtin Camiilerindeki Vaaz Kürsülerinin, genel özellikleri belirlenerek, İstanbul ölçeğinde bir analoji yapılmış ve Vaaz Kürsülerinin, Türk sanatı tarihi ve mimarlık tarihi bakımından taşıdıkları önem vurgulanarak, belirli bir senteze ulaşılmıştır.Metin kısmının sonunda, çalışmada yararlanılan kaynaklar ile çizim ve resimler listeleriyle birlikte verilmiştir.Bu çalışma neticesinde; İstanbul'daki Selâtin Camiilerindeki Vaaz Kürsülerinin sanat tarihi açısından önemli, eserler oldukları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study that Selâtin Mosques Serman Rostums were investigated, be formed three parts according to circumstances:In fırst part, under the entrance headline; definition of structure, determines and importance, using method, structure and researches about it and publications and definition of rostrum was explained in determined order and made one dictionary too.İn second part, sermon rostrums in Selâtin Mosque that centrum of İstanbul city was introduced in catoloque order.In third part, under the utilizing and result the general special features of Selâtin Mosques Sermon rostrum?s in İstanbul was determined. İn İstanbul measures was made an anology and the importance of Sermon rostrums in Turkish art history and architecture history was be stressed, be arrived at determined senthesis.İn the end of text part, referances that was used this study and draw and arts be given with their lists.İn the end of this study this was seen that: Selâtin Mosques sermon rostrums in İstanbul is important for art history.