Serbest Cumhuriyet Fırkası ve kapanışı sonrasında mutedil-muhalif bir kimlik olarak Ahmet Ağaoğlu ve basındaki sesi: 'Akın'
As a one of free rebublic party and after cloruse mild-opposing Ahmet Ağaoğlu and his voicee at pres: 'Akın?
- Tez No: 219234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ahmet Ağaoğlu, 1869 yılında Azerbaycan'ın Suşa kentinde doğmuştur. 1909 yılında İstanbul'a gelen Ağaoğlu gerek Meşrutiyet döneminde gerekse Cumhuriyet döneminde ortaya koyduğu siyasî fikirleri ile öne çıkmıştır. 1912 ? 1918 yılları arasında Afyonkarahisar mebusu olarak Mebusan Meclisi'ne girmiştir. 1919'da İngilizler tarafında Malta'ya sürgün edilmiş, 1921'de İstanbul'a dönmüş, Milli Mücadelede Doğu Anadolu'da faaliyetlerde bulunmuştur. II. ve III. Dönem TBMM'de Kars mebusu olarak görev yapmıştır. 1930'da Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın kurucuları arasında bulunmuş liberal bir aydındır. 1933'te çıkarmış olduğu Akın Gazetesi ile Cumhuriyet Halk Fırkası'nın devletçi politikalarına eleştiriler getirmiştir.Bu özellikleri sebebiyle, Cumhuriyet tarihine damgasını vuran şahsiyetlerden birisi olan Ahmet Ağaoğlu'nun siyasi faaliyetleri araştırılmış ve Akın gazetesi incelenmiş, gazetenin özellikle muhalif yönüne değinilmiştir.Ahmet Ağaoğlu'nun siyasi hayatını ve Akın gazetesini konu alan bu çalışmada, daha önceki çalışmalardan farklı olarak Serbest Fırka olayında Ağaoğlu'nun rolüne ve Akın gazetesine değinilmektedir. Basın tarihimizin önemli yayınlarından biri olan liberal Akın gazetesi ilk defa geniş çaplı olarak ele alınmıştır.Bu çalışmada Ahmet Ağaoğlu ile ilgili resmi belgeler esas alınmış, onunla ilgili yazılan ve yapılan araştırmalardan, kitaplardan, makalelerden faydalanılmıştır. Ayrıca konumuzun ikinci kısmını teşkil eden Akın gazetesinin nüshaları incelenmiştir..
Özet (Çeviri)
Ahmet Ağaoğlu,he was born in 1869 in Şuşe,Azerbeycan.Ağaoğlu who came to İstanbul in 1909 came out with his politic ideas in both first constitutional monarchy period and second Republic period . between 1912 and 1918 he entered to the Turkish National Assembly as a Afyonkarahisar deput. He was exiled to Malta by British, he came back to İstanbul in 1921,he did some business at East Anatolian at National Contestation. He officiated as a Kars deput at the first and the second term of Turkish National Assembly. He was one of liberal enlightened people who established the Free Republic Party. He brought some criticism to Republic Community Party?s govermental politics with his Akın Newspaper which was published by him in 1933.Because of his these characteristics, Ahmet Ağaoğlu was one of the persons who branded to the republic history whose political businesses were searched. Akın Newspaper was examined and especially its opposing sides were touched.This work which is issued about Ahmet Ağaoğlu?s political life and Akın Newspaper, different from other studies, Ağaoğlu?s role at Free Party event and Akın Newspaper were toched on. Liberal Akın Newspaper which was one of the important publications of our history, dealt with extensively for the first time.İn this study, official documents were based about Ahmet Ağaoğlu.with some researched which were written and made about him, books and articles were benefitted.In addition that Akın Newspaper?s copies that formated in the second part of our subject were examined