Türk Vergi Hukukunda gerçek kişilerin kanuni temsilcilerinin vergisel sorumlulukları
Tax responsibility of real person's legal represantative in the Turkish Tax Law
- Tez No: 219394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ SARILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Gelir politikasının temel amacı, verginin eksiksiz ve zamanında ödenmesidir. Bu amacı gerçekleştirebilecek olan vergi mükellefleri, vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu terettüp eden gerçek veya tüzelkişidir. Vergisel ödevlerin bizzat vergi mükellefi tarafından yapılmasının imkansız olduğu bazı durumlar olabilir. Bu imkansızlığı giderebilmek amacı ile kanuni temsilci müessesesine başvurulur. Bu çalışmada; gerçek kişinin kendisi tarafından bir takım nedenlerden dolayı yerine getirilmesi imkansız olan vergisel ödevlerin, usulüne uygun bir şekilde yerine getirilmesi amacı ile kanuni temsilcinin sorumluluğu incelenmiştir. Bu çalışmada, kanuni temsilci olan veli, vasi ve kayyım hakkında bilgiler verilmiş, bunların hangi şartlarda sorumluluklarının olacağı hususu açıklanmıştır. Konunun somutlaştırılması amacıyla; eski ve yeni kanunlar mukayese edilerek ve ilgili Danıştay Kararları da incelenerek kanuni temsilcinin mali ve cezai sorumluluk alanı belirlenmiştir. Ancak vergi cezaları veli, vasi ve kayyımın vergi kanunlarına aykırı hareket etmesinden dolayı doğmuş ise, temsil edilen gerçek kişinin (küçük ve kısıtlının) vergi cezalarına muhatap tutulamayacağı tespit edilmiştir. Bu durumda, vergilemeyle ilgili ödevlerin yerine getirilmemesi nedeni ile kesilecek vergi cezası, her hal ve şartlarda kanuni temsilciden alınacaktır. Ayrıca, kanuni temsilcilerin vergi kanunlarına aykırı fiillerinden dolayı hükmolunacak hapis cezalarının da küçük veya kısıtlılara uygulanmayıp, vergi kanunlarına aykırı hareket eden kanuni temsilcilere uygulanacağı diğer bir saptamadır.
Özet (Çeviri)
The main policy of income is the paid (collection) of tax by true amount at the right time. Taxpayers who will perform this aim are real persons and corporates requiring to pay their tax dues. Sometimes, the any taxpayer can?t do tax duties, himself. Legal representative institution is used to relieve this impossibility. In this study, it is investigated the responsibility of legal representatives for perform appropriately the tax duties that were not carried out by real persons. In this study, it is informed about legal representatives such as guardian, executer and law administrator; and the responsibility rules of those are explained. To concretise this topic, it was done a comparison between the new laws and old laws; and it is scrutinized the decisions of State Council. It is detected the tax penalties originating the faults of legal representatives don?t execute to real persons. In this conditions, the tax penalties owing to tax duties that don?t obey by legal representatives would be precisely captured from the legal representatives, but not to real persons. In addition, the jail penalties caused tax crimes committed against tax laws by legal representatives that will also execute to legal representatives is an establishing.