İbn Hazm'ın düşüncesinde mantığın yeri
In İbn Hazm thought that position of logic
- Tez No: 219911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. SUPHİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmamızda, İbn-i Hazm'ın İslâm düşüncesinde, ilmî faaliyetleri ve ilmî faaliyetlerinde gündeme getirdiği düşüncelerini inceledik. Ayrıca kendine özgü metodolojisini ve özelde ise onun mantık ilmine bakışını araştırdık. Böylece mantık ilmini ele alış biçimini ortaya koymaya çalıştık.Sonuç olarak şu kanıya vardık ki, İbn-i Hazm erken dönem İslâm düşüncesinin ortaya çıkardığı orijinal bir düşünür olarak kendi mantık felsefesini ortaya koymuştur. Bu bağlamda böyle bir düşünürü ve çabasını gündeme almak ve değerlendirmeye tabi tutmak önemli bir adım olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
We have studied İbn Hazm?s scentific activities at Moslem Idea and his visions that he revived inside of his scentific actions in our study. We have also studied his specific metdohology and his viewpoint to the logic science specially. Thus we have tried to inroduce his appoach form to the logic science.As a result we have believed that İbn Hazm as an inventive thinker who early period of Moslem idea trained him had introduced the own logic thought. On account of to revive a like this thinker and his effort and to evaluate him appears as a conciderable step.