Kurt Cobain: A Messiah for the Rock generation?
Kurt Cobain: Rock jenerasyonu için bir Mesih mi?
  1. Tez No: 220045
  2. Yazar: ESRA KERTMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JEFFREY HOWLETT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kurt Cobain, 1990'lı yıllarda grunge müzik türünün keşfedilmesini sağlayan ölmüş bir rock müzik adamıdır. Boşanmış bir anne babanın çocuğu olarak, sık sık bedensel ve psikolojik sorunlarıyla uğraştığı bir hayatı vardı. Bu nedenle, aslında müzik endüstrisine uygun, güçlü ve mükemmel bir örnek değildi. Parlak ve ışıldayan bir yıldız sayılmazdı. Ancak bazı insanlar, onda bir ışık olduğunu fark etti. Bu insanlar Kurt Cobain ile bir şeyler paylaşıyor ve kendilerini ona yakın hissediyorlardı. Bunların sonucu olarak populer hale geldi ve ölümünden sonra bir ikon, bir rock şehidi olarak anılmaya başlandı.Bu tez, Amerikan toplumundaki rock müzikseverlerin Kurt Cobain'in yaşamı ve ölümü üzerine yaptıkları yorumları inceleyecek; insanların Kurt Cobain'i neden kendilerine yakın ve samimi bulduklarını araştıracak; bazı insanların onu nasıl algıladığını, ona ne anlamlar yüklediğini ve buna ait nedenleri yorumlayacak; ve bu grubun Kurt Cobain'i bir rock şehidi olarak kabul edişinin nedenlerini analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
Kurt Cobain is a dead rocker who helped grunge music to have been discovered in 1990s. Having been the child of divorced parents, he had a very difficult life in which he often dealth with his physical and psychological problems. He was not a perfect powerful example for the music industry. He was not a bright shiny star, yet, some people recognised a light in Kurt Cobain. They shared something with him, and, they felt close to him. Therefore, he became popular and after his death, he became an icon and a martyr.This thesis will examine the interpretations of Kurt Cobain?s life and death made by rock fans within American Society. It also includes why people saw Kurt Cobain close and sincere to them, investigates what meaning people find in him and how people perceive him and analyzes the reasons for this group?s acceptance of Cobain?s martyrdom.