An analysis of policies towards the born disabled, victims of work accidents and natural disasters During the Hamidian Era (1876-1909)
II. Abdülhamid Dönemi?nin fiziksel engelli,kazazede ve felaketzedelere yönelik politikalarının bir analizi (1876?1909)
- Tez No: 220925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez II. Abdülhamid yönetimi boyunca kurumsal ve kişisel ağlarçerçevesinde doğuştan engelli, kazazede ve felaketzedeleri korumaya yönelikfarklı politikaların ve girişimlerin analiz edildiği ilk çalışmadır. II. Abdülhamiddoğuştan engelliler için eğitimi kurumsallaştırma girişiminde bulunmuş, işkazaları sonucu engelli konumuna düşenlere standart haklar ve imtiyazlarsağlayan emeklilik fonları oluşturmuştur. II. Abdülhamid'in doğuştan engellilerive kazazedeleri kapsayan eğitim ve emeklilik alanlarındaki bu kurumsallaştırmaçabaları Osmanlı'da kamuya yönelik standartlaştırılmış hizmet yaratmaçerçevesinde değerlendirilmelidir.Öte yandan, II. Abdülhamid'in hayırseverlik çerçevesindeki yardım verefah projeleri politik alandan bağımsız olarak düşünülemez. Bu açıdanbakıldığında, özellikle Meşrutiyet taraftarlarının siyasi bir örgütlenmeyeulaştıkları 1890 yılından itibaren II. Abdülhamid'in kendi popülaritesini arttırmakamacıyla hayırseverlik ve refah projelerine ağırlık verdiği görülür. Yardımprojelerini ve modern sosyal kurumları finanse eden II. Abdülhamid, böyleliklekapsayıcı bir sosyal refah sistemi yaratmaya çalışmıştır.Sonuç olarak, II. Abdülhamid kendi iktidarı süresince bir takım örgütlüpratikler üzerinden ihtiyaçlara hemen cevap vermek suretiyle seleflerinin saltanatıboyunca süregelen Sultan ile muhtacin (muhtaç durumda olanlar) arasındakimesafeyi önemli ölçüde kapatmıştır. Bu tip yardım pratikleri ve kurumlararacılığıyla kendisini yoksul ve muhtaç durumda olanların koruyucusu olarakgösteren, ve yeniden tanımlayan II. Abdülhamid, bu yolla istibdata dayalıyönetimini meşrulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is the first attempt in analyzing the various situations in whichthe born disabled, the victims of work accidents and the earthquake victims wereprotected within the institutional and personal networks of the Hamidianadministration. Abdülhamid II invested in the institutionalization of education ofthe born disabled and the creation of pension funds, which created standardizedrights and benefits for the victims of work accidents. Thus, one should evaluatethe institutionalization efforts of Abdülhamid II in terms of their ability to createstandardized services to the Ottoman public.The charity, philanthropy and welfare projects of Abdülhamid II cannotbe considered without taking the political sphere into account. After theconstitutionalist opposition attained a political organization in 1890, AbdülhamidII began to pursue a policy that emphasized charity and welfare projects in orderto increase his popularity. Abdülhamid II created an inclusive welfare system byfinancing philanthropic projects and modern social institutions. In conclusion,Abdülhamid II narrowed the gap that existed between him and the poor and theneedy during the reign of his predecessors by responding to their needsimmediately through organized practices. Through these practices andinstitutions, he presented himself as the protector of the poor and the needy andlegitimized his rule, which was leaning on the autocratic.