Türkiye'de radyo televizyon ve internet yayıncılığında hukuksal durum
The legal status of radio television and internet publishment in Turkey
- Tez No: 221053
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
?Türkiye'de radyo Televizyon ve İnternet Yayıncılığında Hukuksal Durum? adlı yüksek lisans çalışmamıza, öncelikle radyo televizyon ve internetin başlangıcından günümüze değin izlediği tarihsel süreç ele alınmıştır.tarihsel süreç ile, her üç mecranın tarihsel, toplumsal ve teknolojik düzlemi ele alınarak, günümüzdeki evresinin daha iyi anlaşılacağı düşünülmüştür.Çalışmanın ikinci bölümünde incelenen alandaki temel hukuksal düzenlemeler olan, radyo televizyon ve internet yasaları ele alınmıştır. Temel hukuksal düzenlemelerle birlikte, bu alanı doğrudan ilgilendiren, başta Anayasa olmak üzere, Türk Ceza Kanunu, Basın Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Tüketiciyi Koruma Kanunu gibi yasaların konuyla ilgili maddeleri irdelenmiştir.Zamanımızda, teknolojinin kurallarının yanı sıra, küresel koşulların da etkisiyle birlikte, hukuksal kurallar da teknolojinin kural ve ilkeleri kadar önemlidir. Bu nedenle, iletişimle hukukun iç içe geçmesi söz konusudur. Bu ilişki içinde, üçüncü bölümde, teknolojinin gelişimi, iletişim araçları ve iletişim biçimlerinin değişmesi ile birlikte ortaya çıkan sorunlara dikkat çekilmek istenmiştir. Üçüncü bölümde, iletişim alanındaki değişimle birlikte, değişen yayıncılık, pornografi, ortaya çıkması olası özgürlük ve demokrasi sorunları ele alınmıştır.Radyo, televizyon ve internet olarak; her üç mecrada da aslolan bir yayın faaliyeti ve bu yayın faaliyetinin içeriği olduğundan, başka bir deyişle ileti/ileten ve iletilen üçlüsü temel yapıyı oluşturduğundan, bu üç mecranın da hukuksal yapı ve özelliklerini bir bütün olarak incelenmiştir.Bu çalışmada özet olarak, radyo televizyon ve internet yayıncılığı konusunda gerek akademik çalışma için, gerekse uygulama alanındaki kişiler için, yayıncılık konusunda teorik veya pratik anlamda bir başvuruda yol gösterici bir genel metin oluşturulmak istenmiştir. Bu anlamda da, bir kalkış noktası ve genel bir hukuksal yol haritası elde edilmeye çalışılmıştır..
Özet (Çeviri)
The thesis of `The Legal Status of Television and Internet Publishment in Turkey? covers the historical period of the radio, television and internet from their establishment till the present time. The historical period intends to express the current position of the three mentioned aspects after examining their historical, social and technological dimensions.The laws concerning radio, television and internet forming the basic legislation in the area subject to our analysis is discussed in the second chapter of the thesis. The relevant provisions of the Constitution, Turkish Criminal Code, Press Law, Law on Intellectual and Artistic Works and The Law of Consumer Protection besides the basic legislation are also considered.In our present time, the legislations, with the impact of global circumstances besides the technological principles, are also significant as the rules and principals of the technology. For this reason, communication and law are closely connected. The third chapter deals with the issues arising out of the evaluation of technology, the structural changes that occur in means and forms of communication and the interrelation between them. The third chapter states the changes in publication, pornography and possible issues of freedom and democracy arising of the change in communication sector.The legislative structure and characteristics of these aspects are considered as a whole as radio, television and internet is based on publication and their content in other words as the triangle of broadcast, broadcaster, broadcast audience form the basic structure.This thesis deems to form a basic guiding text for theory or practice in respect of radio, television and internet publication for persons in practice areas or for academic studies. In this respect a starting point and the general legal framework is tried to be established.