Halkla ilişkiler çalışmaları içinde sosyal sorumluluğun önemi ve philip morrissa uygulamalarından bir örnek : Metropolis antik kenti kazıları
The importance of social responsibility in public relations and an example of philip morrissa : Excavations of the antique city, Metropolis
  1. Tez No: 221147
  2. Yazar: İLKE SEDA BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA C. ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küreselleşme ve gelişen ekonominin bir sonucu olarak, tüketicilerin firmalardan beklentilerinde, yıllar içinde büyük değişiklikler olmuştur. Geçmiş yıllarda, ürün ya da hizmetin içeriğine, ambalajına, fiyatına vb. dikkat gösteren tüketici, bugün, bu imkanların kendisine, neredeyse pazarda yer almak için çabalayan tüm firmalar tarafından sunulması ile beraber, dikkatini firmaların toplum için yaptığı çalışmalara vermeye başlamıştır. Bu nedenle, sosyal sorumluluk anlayışı, öncelikle yabancı sermayeli firmalar sonrasında da büyük holdinglerin ilk adımları atması ile beraber Türkiye'de, hem firmaların hem de tüketicinin öncelik verdiği konular arasında başta gelmeye başlamıştır. Ülkemizde, Amerika Birleşik Devletleri'nin öncü olarak görüldüğü sosyal sorumluluk çalışmaları, giderek daha fazla önem kazanmıştır. Bugün pek çok firma, reklam bütçelerinin büyük bir kısmını sosyal sorumluluk çalışmalarına ayırmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalisation and economical developments, the customers? expectaions have been changed in years. In recent years, the customers who took care of the content, the package or the price of the product or the service, today, being awake of having the possibility to find all these opportunities in every firm trying to take part in the market, started to take care of the operations made for the people. Thereof, the social responsibity comprehension which is very actual and important in United States of America have a big importance in Turkey now, with international companies and biggest holdings. Today, a lot of firms started to set their advertisement?s budgets according to these operations.