Osmanlı aile araştırmaları bakımından Adana ve Çankırı şer'iyye sicillerinin karşılaştırmalı incelemesi (1215-1296/1800-1876)
In terms of ottoman family researchs, Adana and Çankiri şer'iyye records' to be analyzed comparative
  1. Tez No: 221268
  2. Yazar: MEVLÜT DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Osmanlı ailesini, dolayısıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun sosyal yönünü açıklığa kavuşturmaya yardımcı olmaktır. Bu amaçla; Adana ve Çankırı şehirlerinin tereke kayıtları tetkik edilmiştir. Önce Adana şehrinin sosyal, kültürel, ekonomik yönleri incelenmiş, sonra Çankırı şehri sosyal, kültürel, ekonomik yönleri incelenmiştir. Bunu yaparken de cinsî, dinî ve etnik farklılıklar hem birlikte hem de ayrı ayrı verilmiştir. Son olarak iki şehir kıyaslanmış ve iki şehir arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ifade edilmiştir. Benzerlikler Osmanlı'nın bir parçası olan bu şehirlerin bu yönüyle Osmanlı'nın genel özellikleridir. Farklılıklara baktığımızda; birinin aynı yüzyılın başında diğerinin sonunda olması başta olmak üzere, şehirlerin, bulundukları coğrafya ve en önemlisi kayda geçen verilerin özelliğidir. Araştırmanın sonunda ise Adana'nın ekonomik yönden hareketli yapısının ekonomiyi aynı oranda olumlu yönden etkilediği görülürken, Çankırı'nın daha kapanık bir şehir olduğu görülmektedir. Sosyal yönden bakıldığında; eş ve çocuk sayıları Osmanlı'nın genelindeki ortalamaya ve birbirlerine yakın oranlardadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to help making Ottoman family and social aspect of Ottoman Empire clear. With this aim, Tereke records of Adana and Çankırı cities are scrutinized. Firstly social, cultural and economical sides of Adana city were investigated, then social, cultural and economical sides of Çankırı city were investigated. While doing this, type, religion and ethnic differences are given both together and seperatedly. Finally, two cities were compared and similarities and differences between two cities were expressed. In this respect similarities are general pecularities of Ottoman, these cities which are a part of Ottoman. When we look at differences, the one is being at the beginning of the same century and the other is at the end, is the special feature of the geography the cities stand in and data which were recorded. At the end of the research while it is being observed that active structure of Adana from economical point of view, affects economy in a positive way in the same rate; it is observed that Çankırı is less active. When observed from social point of view, number of fellow and children is in the similar rate to one another and Ottoman?s general average.