Regüler modüllerin simetrik kuvvetleri
Symmetric powers of regular modules
  1. Tez No: 222234
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
G-keyfi bir grup, pozitif bir tam sayı ve regüler modül nin . simetrik kuvveti olsun. Bu tezde nin modül yapısı çalışılmıştır. Birinci bölümde tez için gerekli olan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde bir modülün tensör ve simetrik cebirleri, sonlu ranklı bir modülün . simetrik kuvvetinin bir tabanı ve rankı ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde -modüller ele alınmış ve regüler modül tanımı verilmiştir. Dördüncü bölümde bir permütasyon modülünün modül direkt ayrışımı ve beşinci bölümde nin modül yapısı açıklanmıştır. Son bölümde ise beşinci bölümdeki sonuçların bazı uygulamaları ve örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let be an arbitrary group, a positive integer and the -th symmetric power of the regular module . In this thesis, the module structure of is studied. In the first chapter, some definitions and theorems necessary for the thesis are given. In the second chapter, detailed accounts of tensor and symmetric algebras, a basis of the -th symmetric power of a free module of finite rank and the rank of it are given. In the third chapter, -modules are considered and the definition of the regular module is given. In the fourth chapter, the direct decomposition of a permutation module and in the fifth chapter, the module structure of are explained. In the final chapter, some applications and examples of the results of the fifth chapter are given.