Enerji iletim hatları çevresinde elektriksel ve magnetik alan dağılımlarının incelenmesi
  1. Tez No: 22239
  2. Yazar: KENAN SOYKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Her geçen gün artan enerji tüketimi, enerjinin verimli taşınabilmesi için, enerji iletiminde yüksek gerilimlerin kullanımını gerekli kılmak tadadır. 500 kV ve 765 kV enerji iletim hatları kullanılmaya başlanmıştır. 1000 kV enerji iletim hatlarının kullanılmasının da uygun olacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu hatlardan yayılan elektriksel ve magnetik alanların, basta insan sağlığı olmak üzere bazı çevre sorunlarına yol açtığı kuskusu doğmuştur. Son yıllarda, tüm güç frekanslı alanların ölçülmesi, hesaplanması ve etkilerinin belirlenmesi için kapsamlı ve uzun dönemli araştırmalar yapılmaktadır. Bu tezde, enerji iletim hatlarının çevresinde oluşan elektriksel ve magnetik alan dağılımları incelenmektedir, ile tim hattı yer seviyesi alan düzeyleri ve bu düzeylerin değişen koşullara nasıl tepki gösterdiği incelenmiş, elde edilen sonuçlara dayanarak bazı öneriler sunulmuştur. Ayrıca, konunun önemini vurgulamak için, enerji iletim hattı yer seviyesi alanlarının çevre etkileri ile ilgili, su ana kadar yapılmış incelemeler taranarak sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ever increasing consumption of electrical energy necessitates the utilization of higher voltage levels in electrical power transmission, for higher efficiency. 500 kV- 765 kV levels are in use. 1000kV level is expected to be used in the near future. However, concerns have risen as to the possibility of environmental problems caused by the electric and magnetic fields of these transmission lines, effects on human health being the primary consideration. In recent years, extensive studies are have been undertaken to measure and compute the power frequency fields and to determine their effects. This thesis deals with the electric and magnetic field distribution in the vicinity of power transmission lines. A wide- ranging survey of the existing studies on environmental effects of power transmision line fields is presented. Field components at ground level and their effects under different conditions is examined. Some measures are proposed in order to reduce the field levels and their effects near transmissi on lines. VI