Nevroz oluşumunda 'görünen ben' ile 'ideal ben' arasındaki farkın önemi
- Tez No: 22430
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, bireyin dış dünyaya karşı oluşturduğu“Görünen Ben”i ile kendi zihninde oluşturup hedef edindiği“ideal Ben”i arasındaki farkın nevroz oluşumu ile ilişkisi test edilmiştir. Çalışmada nevroz tanısı alan 30 deney grubu ile 25 kişiden oluşan kontrol grubu (toplam 55 denek) üzerinde,“Benlik Değer lendirme Ölçeği”, AND (Anksiyete, Nevroz, Depresyon) ve EPQ (Eysenck Per sonality Questionnaire) skalası uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan“Benlik Değerlendirme ölçeği”nin nevrozlara uygu lanacak psikoterapinin planlanmasına yardımcı olabileceği görülmüştür. Benler arası uyuşma puanlarında erkek ve kadın arasında belirgin bir farklılaşma görülmemiştir. Çalışmada“görünen ben”ile“ideal ben”arasındaki farkın nevrotiklerde, normallere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yani“ben”ler arası uyuşma nın az olmasının nevroz oluşumunda etkili faktörlerden biri olabileceği sonucu na varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tested if there is a difference between the“self ”, which someone presents him ( or her) self to the others, and the“ideal self”which he or she creates in his or her mind; and if there is any effect of this dif ference upon the formation of neurosis. The Self Evulation Scale, AND (A self rating scale of Anxiety, Depression and Vulnerability) and EPQ (Eysenck Personality Questionere) have been ad ministered to 55 people, 30 of whom were in the experiment group and 25 were in the normal one. It has been seen that the Self Evulation Scale is usefull in planning of the psychotherapy which will be applied to neurotics. A significant difference has not been found between the grades of men's and women's as for the concomittance of selves. As a result, the discordance between the selves has been found higher in neurotics than normals, and a conclusion has been reached that this may has an effect to the development of neurosis.