Kaposi sarkomu ve diğer vasküler lezyonlarda vegfr-3 ekspresyonu ile hhv8 varlığının immünhistokimyasal ve in-situ hibridizasyon yöntemleriyle araştırılması
Vegfr-3 expression and the presence of hhv8 by immunohistochemistry and in-situ hybridization methods in kaposi sarcoma and other vascular lesions
  1. Tez No: 224439
  2. Yazar: EBRU KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESİMİ BÜYÜKBABANİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kaposi sarkomu bir asır önce tanımlanmasına rağmen, biyolojisi hala karanlık noktalar içermektedir. Kaposi sarkomu farklı klinik ve epidemiyolojik tipleri olan anjiyoproliferatif bir hastalıktır: Bunlar klasik, endemik, transplantasyon veya iyatrojenik immünsüpresyon ile birlikte görülen ve AIDS-asosiye tiplerdir. Kaposi sarkomunun tüm tiplerinde aynı histolojik özellikler izlenir. Epidemiyolojik bulgular, coğrafik dağılım ve hastalığın seyrinin immünite durumu ile ilişkili olması, Kaposi sarkomu etyolojisinde infeksiyöz bir ajanın rol oynadığını düşündürmüştür. 1994 yılında human herpesvirus 8 (HHV8) veya Kaposi sarcoma associated herpesvirus (KSHV) olarak bilinen yeni bir virüs tanımlanmıştır. KSHV/HHV8 DNA'sı klinik/epidemiyolojik şekli ve evresi ne olursa olsun, tüm Kaposi sarkomu lezyonlarında saptanmıştır. Kaposi sarkomu iğsi hücrelerinin lenfatik veya kan damarı endoteli kökenli olup olmadıkları tartışmalıdır. Kaposi sarkomu iğsi hücrelerinde VEGFR-3 (vascular endothelial growth factor receptor type 3) ve podoplanin ekspresyonu saptanması nedeniyle, bu hücrelerin lenfatik endotelyal kökenli olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı Kaposi sarkomu ve ayırıcı tanıya girebilecek diğer vasküler lezyonlarda immünhistokimyasal yöntem ve in-situ hibridizasyon ile HHV8 varlığını araştırmaktır. Ayrıca, lenfatik endotele özgü VEGFR-3 ekspresyonu araştırılarak Kaposi sarkomu hücre kökeni hakkında veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada 45 Kaposi sarkomu ve diğer vasküler lezyonlara ait 45 olgu olmak üzere toplam 90 olgu incelendi. Kaposi sarkomu olgularının tümünde iğsi hücrelerde ve yarıklar tarzındaki patolojik damarları döşeyen endotelyal hücrelerde anti-HHV8 LNA-1 ile çekirdek immünreaktivitesi saptanırken, diğer 45 vasküler lezyonda reaktivite görülmedi. İn-situ hibridizasyon yönteminde Kaposi sarkomu olgularının sadece 29'unda pozitif reaksiyon saptandı. Anti-VEGFR-3 ile Kaposi sarkomu olgularının 24/45'inde, diğer vasküler lezyonların 28/45'inde pozitif immünreaktivite gözlendi. Sonuç olarak, anti-VEGFR-3 ile saptanan immünreaksiyonun vasküler tümörler arasında Kaposi sarkomu ve Kaposi sarkomu iğsi hücreleriyle sınırlı olmaması nedeniyle VEGFR-3 ekspresyonunun Kaposi sarkomuna özgül olmadığı söylenebilir. Ayrıca, elde edilen bulgular Kaposi sarkomu hücrelerinin lenfatik endotel kökenli olduğu yönündeki hipotezi doğrulama olanağı vermedi. HHV8 LNA-1 immünhistokimyasal incelemesi in-situ hibridizasyona göre daha yüksek oranda özgül ve duyarlı bir metod olup, konvansiyonel histopatolojiye ek olarak Kaposi sarkomu tanısında yararlı olabilecek basit bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Although Kaposi sarcoma (KS) initially was described over a century ago, its biology remains enigmatic and conflicting. KS is an angioproliferative disease occuring in several clinical and epidemiological forms: classic, endemic, posttransplant or iatrogenic immunosuppression associated, and AIDS-associated. All forms share the same histology. Epidemiologic features, geographical distribution and the close relationship of KS with the patients? immune system status suggested an infectious etiology. A new herpesvirus, namely human herpesvirus 8 (HHV8), also known as Kaposi?s sarcoma associated herpesvirus (KSHV) was discovered in 1994. KSHV/HHV8 DNA was found in KS lesions of all forms and stages. Although spindle cells in KS are most likely endothelial in origin, whether they are of lymphatic or blood vascular derivation remains controversial. Expression of VEGFR-3 (vascular endothelial growth factor receptor type-3) and podoplanin by spindle cells suggested lymphatic endothelial origin. The aim of this study was to assess, by immunohistochemistry and in-situ hybridization methods, the presence of KSHV/HHV8 in KS and other vascular lesions that can be included in the differential diagnosis. Furthermore, expression of VEGFR-3 was investigated in order to obtain additional information about the cellular origin of KS. A total of 90 cases, 45 KS and 45 other vascular lesions were examined. All cases of KS were positive for HHV8 LNA-1 with immunolocalization in the nuclei of the spindle cells and cells lining cleft like vascular channels, whereas all other 45 vascular lesions were negative. Positive reaction was found only in 29 KS cases by in-situ hybridization. Anti-VEGFR-3 was positive in 24 of 45 KS and 28 of 45 other vascular lesions. In conclusion, expression of VEGFR-3 being not limited to KS among vascular tumors and KS spindle cells, we can say that VEGFR-3 expression is not specific for KS. Furthermore, our findings did not comfort the lately suggested hypothesis that KS cells might be of lymphatic endothelial origin. On the other hand, immunohistochemical staining for HHV8 LNA-1 rather than in-situ hybridization method is a highly sensitive, specific and simple technique which can be a reliable adjunct to the conventional histopathology for the diagnosis of Kaposi sarcoma.