Diz osteoartritinin kalça ve pelvik anatomideki varyasyonlarla ilişkisi
Relationship between knee osteoarthritis and the variations of hip and pelvic anatomy
  1. Tez No: 224730
  2. Yazar: İLKE COŞKUN BENLİDAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kalça ve pelvik anatomideki varyasyonların diz osteoartriti ile ilişkisini incelemektir.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya klinik olarak diz osteoartriti tanısı konan hastalar dahil edildi. 113 kişinin 226 diz ve kalça grafileri değerlendirildi. Diz osteoartriti Kellgren-Lawrence evresine göre (0-4) ve medial tibiofemoral eklem aralığı ölçümüne göre (0-3) evrelendirildi. Anteroposterior diz grafilerinde açısal değerlendirmeler yapıldı. Pelvis grafilerinde ise femur başı, boynu ve şaft çapı, femur boyun ekseni uzunluğu, asetabular genişlik, inklinasyon açısı, trokanterler arası genişlik, iç ve dış pelvis çapları, midpelvis-kaput, midpelvis-şaft ve asetabulumlar arası uzaklık değerlendirildi.Bulgular: Vücut kitle indeksi ile medial eklem aralığı, anatomik aks açısı, femur şaft çapı ve iç pelvis çapı arasında zayıf-orta korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine whether anatomic hip and pelvic variations are associated with knee osteoarthritis.Material and Method: Patients with clinical knee osteoarthritis were included in the study. Plain radiographies of 113 cases (226 knee and hip) were evaluated. Knee osteoarthritis was graded according to Kellgren-Lawrence (0-4) and medial tibiofemoral joint space width (0-3). Angular measurements were performed on anteroposterior knee radiographs. Femoral head, neck, shaft diameters, femoral neck axis length, acetabular width, angle of inclination, trochanteric width, inner and outer pelvic diameters, midpelvis-caput distance, midpelvis-shaft distance and interacetabular distance were measured on pelvic radigraphs.Results: Body mass index was weak-moderately correlated with medial joint space width, anatomic axis angle, femoral shaft diameter and inner pelvic diameter.