Laminektomi sonrası ağrıda morfin ve morfin + preemptif lumbar paravertebral somatik blok uygulaması
Morphine and morphine + application of preemptive lumbar paravertebral somatic block in postlaminectomy pain
  1. Tez No: 225006
  2. Yazar: YAŞA ERİM GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEYLAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Laminektomilerde postoperatif ağrı kontrolünde rutin uygulanan yöntemlerden birisi intravenöz yoldan HKA ile morfin uygulamasıdır. Bu çalışmamızda preemptif levobupivakain ile paravertebral somatik blok uygulamasının postoperatif morfin tüketimine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem : Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onayları alındıktan sonra çalışmaya laminektomi yapılacak, yaşları 20-70 arasında, ASA I-II grubu 100 hasta alındı. Hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı:I. gruba, operasyon bitiminden 20 dakika önce 0,1 mg/kg iv. morfin yapıldı. Operasyon bitiminde iv. HKA morfin (100 cc izotonik içinde 40 mg morfin, HKA bolus dozu 0,02 mg / kg , kilitli kalma süresi 20 dk) başlandı.II. gruba; entübasyon sonrası prone pozisyonuna alınan hastalara laminektomi yapılacak seviyenin bir üst dermatomuna her bir sinir için 5 cc levobupivakain % 0.5 ile bilateral olarak paravertebral somatik blok uygulandı. Operasyon bitiminde iv. HKA morfin başlandı. Tüm olgulara antiemetik 8 mg ondansetron yapıldı.Grupların postoperatif sistolik ve diastolik kan basınçları, kalp hızı, SpO2 değerleri, ağrı (VAS) skorları, total morfin tüketimi ve yan etkiler not edildi.Bulgular: Gruplarin demografik özellikleri, operasyon süreleri, hemodinamik parametreleri birbirine benzerdi. VAS skorları postoperatif 4., 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
Aim: Administration of Morphine with Intravenouse PCA is a routine process in postoperative pain relief on laminectomy. İn this study, we aimed to evaulate the effect of preemptive paravertebral somatic block with levobupivacaine on postoperative morphine consumption.Matherial and Method: After approval of Faculty Ethical Commitee and patient consent, aged 20-70, ASA I-II, 100 patients who are undergoing laminectomy were included. Patients randomly divided into two groups:Group I patients were recieved 0,1 mg/kg iv. boluse mophine 20 minutes before the end of operation and iv. PCA morphine (40 mg morphine in 100 ml isotonic saline, PCA demand dose 0,02 mg/kg, 20 min lockout time) was started after the operation.Group II patients who are placed prone position after intubation, bilateral paravetrebral somatic block was performed with 5 ml levobupivacaine 0,5 % for each nerve to upper dermatome of laminectomy level. Intravenouse PCA morphine was started after the end of operation. All patient were recieved 8 mg ondansetron for antiemesis.Postoperative systolic and diastolic blood pressures, heart rate, SpO2 values, pain (VAS) scores, total morphine consumption and side effects were recorded.Results: Demografic data, operation times and hemodynamic parameters of groups were similar. VAS scores were higher in group I than group II on postoperative 4., 6., 12.