Ceza davalarına yansımış kadın kaynaklı şiddetin hukuksal ve adli tıbbi boyutu
Female violent crime offenders; on the basis of law and forensic sciences
  1. Tez No: 225501
  2. Yazar: ALTAY İLTAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İstanbul ilinin, yaklaşık 7 milyon kişilik bir bölgesini kapsayan üç büyük adliyesinde gerçekleştirilmiş retrospektif bir araştırmanın sonuçlarını içeren bu tez ile, şiddet suçlarının tanımı yapılıp, 2000-2006 yılları arasında, söz konusu bölgelerde, kadınlar tarafından işlenen suçlarda, genel mahkumiyet oranları, kadın sanık mahkumiyet oranları, şiddet suçu oranları, şiddet suçu işleyen kadınların diğer kadın suçlulara oranı, şiddet suçu işleyen kadınlarla erkeklerin oranları ve kadınlar tarafından işlenen şiddet suçları tespit edilmiştir. Genel olarak, kadınlar tarafından işlenen suçların oranı ve kadın mahkumiyet oranları Türkiye ortalamasının üzerinde bulunmuştur.Şiddet suçu işleyen kadınların mahkemelere ve bölgelere göre dağılımı; en sık işledikleri şiddet suçu tipleri, işledikleri suçların yıllara göre değişimi, faillerin yaşları, yıllara göre suç işleme yaşı, ateşli silah kullanımı, Adli Tıp Kurumundan istenen görüşler, kadın şiddet suçlularının medeni hali, eğitim durumu, meslek ve gelir durumları gibi kişilik özellikleri ortaya konmuş, şiddet suçu işleyen kadınların kasten yaralama, adam öldürme, tehdit ve hakaret suçlarının toplam oranının yüzde 85 olduğu görülmüştür. İlk beş şiddet suçunu işleyen kadınların, genelde, ilkokul eğitimine sahip, 500-999 YTL geliri olan, 21-40 yaş arası, evli ve mesleği de ev kadını olan kişiler oldukları ve suç işleme yaşının yıllara göre düşmekte olduğu tespit edilmiştir.Araştırma sırasında, şiddet suçu mağdurlarının yaşları, faile yakınlık derecesi ve cinsiyeti de tespit edilmiş, mağdurların adam öldürme suçu hariç ağrılıklı olarak kadınlardan oluştukları, adam öldürme suçunun da daha çok kocaya karşı işlendiği, mağdurların genelde failden 10 yaş büyük oldukları tespit edilmiştir.Toplanan veriler ışığında, kadın kaynaklı şiddeti önlemeye yönelik tedbirler, adli tıbbi ve hukuki açıdan tartışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thesis is to include the definition of violence crimes on Istanbul province based on three courthouses data. With the consistency of seven million, retrospective research is aiming to demonstrate the changes of traditional role of women in society into new model of the society. In the years 2000 -2006; throughput, about the crimes committed by women, the ratio such as general conviction of women, rates of violence crimes, the percentage of those crimes comparison to the same crimes treated by the opposite sex and the violence crimes convicted by women are analyzed.The distribution of violence crime convicted women into the courthouses and regions. The types of mostly committed violent crimes, the changes of their crimes according to the years, their ages to the years, usage of firearms, the opinions of Turkish Council of Forensic Medicine, characteristics specifications like their marital status, education level, occupations, their income are also studied.This thesis examine that in the crimes such as purposely wounding, murder, treat and insult rate is 85 percentages. In those types of crime the women criminals have both only elementary educations and with the income of 500-999 YTL. This thesis also proves that the ages of the criminals are to decrease according to ages.This thesis would examine the increase of intense violent of women both in the family and in the society. The basic questions of why and the consequences are evaluated. The precautions of the avoiding, these types of intense violence's are to be discussed both for forensic medicine and law basis.During this research the ages of the victims, the closeness to the criminal and the gender issues are evaluated. The precautions to avoid the women violence crimes discussed on both forensic medicine and law basis. And the possible solution suggestions are presented.