Kistik fibrozis hastalarında inspiratuar kas eğitiminin, solunum kas kuvveti, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of inspiratory muscle training on respiratory muscle strength, exercise capacity, and quality of life in patients with cystic fibrosis
- Tez No: 225646
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, kistik fibrozis (KF) hastalarında inspiratuar kas eğitiminin (İKE) egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıydı. Çalışmaya klinik olarak stabil 28 KF olgusu alındı. Bu olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Eğitim grubu maksimal inspiratuar basınçlarının (MIP) %30-80'ine eşit olan yükleme ile günde 20 dakika, haftada 5 gün uygulanan 8 haftalık eşik yüklemeli İKE programına alındı. Kontrol grubuna da aynı eğitim uygulaması, en düşük inspiratuar yükleme ile yapıldı (%10 MIP). Göğüs muayenesi, postür analizi, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, periferal kas kuvveti, altı dakikalık yürüme testi sırasında ölçülen kalp hızı, kan basıncı, yorgunluk, dispne algılaması, yürüme mesafesi, maksimal kalp hızı yüzdesi ve yaşam kalitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of inspiratory muscle training (IMT) on functional exercise capacity, lung function, respiratory muscle strength and quality of life in patients with cystic fibrosis (CF). Twenty eight clinically stable CF patients were included in this study. These patients were randomly assigned to two groups. The training group underwent a 8-week threshold IMT program by performing 20 minutes per day for 5 days per week against a load equivalent to 30-80% of their maximal inspiratory pressures (MIP). The control group performed the same training procedure with a minimal inspiratory load (10% of MIP). Chest examination, posture analysis, lung function, respiratory muscle strength, peripheral muscle strength, heart rate, blood pressure, fatigue, dyspnea perceptions, distance obtained from a six minute walk test, percentage of maximal heart rate and quality of life were assessed.