Doktor, hemşire ve hasta sorunlarının çokdeğişkenli kümeleme yöntemleri ile araştırılması
To research the problems of doctors, nurses and patients by using multivariate cluster analysis
  1. Tez No: 22609
  2. Yazar: ÖMER SATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
55 ÖZET DOKTOR, HEMS î RE VE HASTA SORUNLARININ ÇOKDESISKENL1 KÜMELEME YÖNTEMLERİ ÎLE ARAŞTIRILMASI Bu çalınmanın amacı, hastane hizmetlerinde mevcut sorunları, doktor, hemşire ve hasta boyutunda ele alarak ilgili değişkenleri, çokdeğişkenli analiz yöntemlerinden asamasıralı kümeleme yöntemleriyle araştırmaktır. Araştırmaya alman 300 doktora ait H6 değişken, 283 hemşireye ait 4-4- değişken ve hastalara ait 35 değişkeni kümeleme eğilimleri ve birbiri ile olan ilişkilerini ortaya koymak amacıyla, asamasıralı kümeleme yöntemlerinden Tek, Tam, Average (Ortalama), Medyan (Ortanca) ve Centroid (Merkezi) olmak üzere beş ayrı bağlantı yöntemi kullanıldı. Çalışmamızda, doktorlar grubu ile ilgili bulgularda doktorun günlük toplam uyku süresinin hasta doktor iletişimini etkilediği bulundu. Doktorun poliklinikte hastaya ayırdığı sürenin, doktorun mesleğinden memnun olması ve sosyal faaliyetlerin varlığı ile doktorun toplumda kazandığı saygınlık gibi değişkenlerinden etkilendiği saptandı. Ayrıca, doktorun haftalık tuttuğu nöbet, fazla baktığı hasta sayısı ve yabancı dil sorunu, doktoru mesleğini değiştirme davranışına yönelttiği gözlendi. Hemşirelerle ilgili bulgularda, hemşirenin bir üst eğitim kurumuna devam etme isteğinin sağlık kolejinden mezuniyet puanlarından '/. 20.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY TO RESEARCH THE PROBLEMS OF DOCTORS, NURSES AND PATIENTS BY USING MULTIVARIATE CLUSTER ANALYSIS The prospect of this study was to determine the nature of the problems encountered in hospital services, with respect to doctors, nurses and patients. The relevant variables were analyzed by hyerarchic clustering methods. H6 variables were allocated for the doctors (N=300), h*+ for the nurses