İslam Hukuk usulünde nehiy
En-nehy in Islamic Law methodology
- Tez No: 226497
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Hukuk, Linguistics, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nehiy ?hâss? lafız türlerinden biridir. Kesin ve baglayıcı tarzda bir seyin yapılmamasını istemek demektir. Nehiy birçok yönden emirle paralellik arz ettiginden, usûl eserlerinde nehyin daha çok yasaklanan fiilin derhal ve sürekli yapılmasına delâleti ve yasaklanan fiilin fesâdını gerektirip gerektirmedigi konularıyla yer aldıgını görürüz. Biz bu çalısmamızda nehyin tanımı, mûcebi, fevr ve tekrara delâleti ve yasaklanan fiilin fesâdını gerektirip gerektirmemesi gibi konulara sistematik ve bilimsel bir tarzda açıklık getirmeye çalıstık. Eski ve yakın dönemde yazılmıs fıkıh usûlüne dair eserleri, yapılmıs doktora ve yüksek lisans çalısmalarını ve konuyla alâkalı müstakil eserleri inceledik. Bunu yaparken tarafsız kalmaya, bilimsellikten ödün vermemeye gayret ettik. Arastırmamız sonucunda, nehyin tahrîm ifade etmek için konulmus hâss bir lafız oldugu, fevr ve tekrarı gerektirdigi ve dil bakımından olmasa da ser'î açıdan yasaklanan fiilin fesâdını gerektirdigi kanaatine ulastık. Anahtar Sözcükler Tahrîm, Fevr, Sıhhat, Butlan, Fesâd
Özet (Çeviri)
en-Nehy is a kind of ?hâss? words and means to want someone not to do with a certain and obligive style. Because en-Nehy has many similarity with el-Emr, we see en-Nehy in Islamic Law Methodology books, together with the subjects like en-Nehy?s expression of immediacy and continuity, and if en-Nehy requires fesâd of forbidden actions or not. The aim in our study is description of en-Nehy, mu?ceb of en-Nehy, en-Nehy?s expression of immediacy and continuity and fesâd of forbidden actions. We studied these subjects in a systematic and scientific way. We researched recent and old methodology books, master and doctorate thesis and private works on en- Nehy. We tried to be neutral and scientific. In the result of our study, we has reached those results: en-Nehy is a hâss word which expresses tahrîm of action, expresses immediacy and continuity and require fesâd of forbidden action with the viewpoint of Ser? but not linguistic. Key Words Tahrîm, Fevr, Sihhat, Butlan, Fesâd