Diz eklemine ait semptom ve klinik bulguların radyolojik görünüm ile ilişkisi
  1. Tez No: 22681
  2. Yazar: ESMAEİL M. PAYANDEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. BÜLENT SEÇKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI - ö Z E T 45 yaş ve Üzerindeki 98 ' i kadın 52'si erkek olan 150 hasta Uç ayrı yaş grubunda (45-54 yaş, 55-64 yaş, 65 yaş ve üstü) çalışmaya alındı. Diz eklemleri ile ilgili şikayetleri olsun veya olmasın şu sorular soruldu dizde; fleksiyon esnasında ağrı, şişlik, ağrı öyküsü, sandalyeden kalkarken ağrı, sandalyeden kalkarken tutukluk, merdiven çıkarken ağrı, 30 dakikadan daha az süren sabah sertliği, her iki elde ağrı. Fizik muayenede dizde fonksiyon kısıtlılığı, yumuşak doku şişliği, kemikte hassasiyet, kemikte genişleme, krepitasyon, palpabl efuzyon, ellerde Heberden nodülleri,Quatelet index'i değerlendiriidi.Laboratuvar testi olarak romatoid faktöre bakıldı ve sağ dizin ön-arka grafisi çekildi. 18 klinik parametreden, fonksiyon kısıtlılığı, kemikte genişleme ve radyolojik bulgular dışındakilerde yaşla bağlan¬ tılı olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı, ilişkili bulunan parametrelerin ise ikinci yaş grubunda yoğunlaştığı saptandı. Radyolojik bulgular ile krepitasyon, Heberden nodulu, efüzyon ve romatoid faktör dışındaki klinik ve laboratuvar bulgular arasında anlamlı ilişki saptandı.Bu ilişki özellikle kadınlarda erkeklere kıyasla daha anlamlı bulundu. Elde edilen bulgulardan ne bir tek semptom ve klinik bulgunun, ne de bunların kombinasyonunun, gonartrozda radyo¬ lojik bulgular kadar hassas olmayacağı ve radyolojik bulgula¬ rın önemli bir parametre olduğunu gösterildi. -55-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 150 patients ( 98 female and 52 male, 45 years or older ) comprised of three different age groups ( 44-54, 55-64, 65 and older ) were evaluated. Patients, either they had knee complaints or not, were questioned about pain in knee during flexion, history of swelling, history of pain, pain on rising from chair, stiffness on rising from chair, pain in climbing stairs, morning stifness less than 30 minutes, pain in both hands. On physical examination of knee and hand, limitation of function, swelling of soft tissue, bony tenderness, bony enlargement, crepitation, palp- able effusion, Heberden's nodes and Quatelet's Index were evaluated. From the laboratory tests available, the latex fixation test was selected and anteroposterior radiogram of right knee was taken. We haven't found any correlation between clinical parameters and age except limitation of function, bony enlargement and radiological findings. These three parameters seemed to be mostly found in the second age group. Correla tion of radiological findings with clinical and laboratory findings was found to be statistically significant except crepitation, Heberden's nodes, effusion and rheumatoid factor.Furthermore this relation was found to be especial ly important in females compared to males..56-It is concluded from data that, neither a single symptom and a clinical finding nor a combination of these will not be as much sensitive as radiological findings which are impor tant parameters in knee osteoarthritis. -57-