16. yüzyılda Üsküdar'da Gülfem Hatun Mahallesi (1440-1600)
Disctrict of Gülfem Hatun in Üsküdar in 16th century
  1. Tez No: 227330
  2. Yazar: NURAY GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİN VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışmasında, Kanuni'nin cariyesi olan Gülfem Hatun'un hayatı, hemcinsleri gibi Üsküdar'da yaptırmış olduğu mimari eserleri ve bu yapılar etrafında oluşan mahallenin, kurulduğu ilk yıllardan 16. yüzyılın sonuna kadar olan dönemde fiziki, sosyal ve ekonomik açılardan değerlendirilmiştir. Şehir tarihi çalışmalarına olduğu kadar mimari tarihi çalışmalarına da katkı sağlayacak olan bu tez esas olarak birincil kaynaklara dayalı olarak hazırlanmıştır. Bu mahalle çalışmasından yola çıkarak ortaya çıkan veriler ışığında dönemin insan ilişkileri, kadınların toplumdaki konumları ve ticari ilişkilerine de ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I have expanded upon the life of Gülfem Hatun, the cariye of Sultan Süleyman the Magnificent and the main architectural edifices she got consructed in Üsküdar. I have particularly focused on the quarter established around these buildings and named after Gülfem Hatun herself. I have studied the quarter from established around the beginning of its establishment up until the end of the 16th century regards its physical, social and economical circumstances. I believe that this thesis, built upon primary sources, will not only contribute to the studies on town history but also to the history of architecture. Moreover, I hope it will also serve as a humble guide for 16th century human relations, social status of woman and financial relations.