Haber ve inşâ üslûbu'nun Yusuf sûresindeki anlam yansımaları
The reflections of the styles of al- khabar and al- insha on surâ Yûsuf
- Tez No: 227416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, Belâgat'ın temel ve en önemli kısımlarından birini oluşturan ?Meâni? bölümünün en kapsamlı konusu olan, ?Haber ve İnşâ Üslubu? üzerinde durulmuştur.Öncelikle, ulaşılabilen en eski kaynaklardan günümüzdeki kaynaklara değin araştırma yapılarak konunun teorik yönü ortaya konulmuştur. Daha sonra ulaşılan bilgiler Yusuf Sûresi üzerinde tatbik edilerek, sûrenin ?Haber ve İnşâ Üslubu? ekseninde analizi yapılmıştır.Kur'an-ı Kerim'deki belâğî inceliklerin okuyucu tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için sanatsal üslupların tespit edilip ifadelere kazandırdığı anlamların çevirilere yansıtılması son derece önemlidir. Buradan hareketle, Haber ve İnşâ Üslubu'nun yapılan çevirilere yansıtılması noktasında, Yusuf Sûresinin çeşitli tercümeleri incelenmiş ve bu tercümeler karşılaştırmalı olarak verilip anlamsal eksikliklere işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
?Message and Construction Method?, which constituate fundamental and one of the most important branches of the Rhetoric and which is the the mos comprehensive subject of the ?Meani?, has been studied in this thesis.Sifting through the oldest sources which is accesable and the latest ones available today, a research has been carried out at first and theoretical aspect of the subject explained. Later on, applying the results achieved through the reserch on the Surah of Joseph, an analysis of the Surah on the axis of ? Message and Construction Method? has been carried out.In order for the reader to be able to understand more clearly the delicacy of Rhetoric of the Gracious Qoran, identifying the artistic methods and reflecting the meanings of these methods to the interpretation, which they add to the statements, is extremely important. Proceeding from this point, in respect of reflecting ?Message and Construction Method? to the interpretations, several interpretations of Surah of Joseph have been examined, these interpretations have been presented comperatively , and deficiencies in terms of meaning have been pointed out.