Huzeyfe bin Yeman ve Peygamber Efendimiz'den öğrendiği özel bilgilerle ilgili rivayetlerin değerlendirilmesi
Huzeyfe b. El- Yeman and with unknown to interested news
  1. Tez No: 227508
  2. Yazar: NESİBE KAZAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Ashab'ın güzide isimlerinden olan, Hz. Peygamber'in sır arkadaşı olarak bilinen, Huzeyfe b. Yeman'ın hayatıyla birlikte, Peygamber Efendimiz'in sadece O'na söylediği özel bilgiler olan gaybi hadisleri içerir. Gaybî konular, akıl ve duyular ile bilinemeyecek olağanüstü bilgilerdir. Bu sebeple insanoğlunun hep merakını çekmiştir. Zihinleri meşgul eden bu konu âyet ve özellikle Huzeyfe b. Yeman'ın rivayet ettiği hadislerle açıklanmıştır. Özetle bu çalışmada bir sahabenin rivayetleriyle gayb konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work includes the life of Huzeyfe bin Yeman who was known as the intimate friend of our Prophet and our Prophet Mohammed?s very special sayings called unknown sayings that were told to only him. Unknown sayings(subjects) are unnatural knowledge that are not seen, heard or comprehended by mind. That is why the unknown subjects take the attentions of the people all the time. This subject occupying minds were explained with the Verses of the God and Verses of the Prophet Mohammed told especially by Huzeyfe bin Yeman.. To sum up, In this work, it was examined about the life of a sahabe(a person who saw The Prophet Mohammed) and unknown subjects.