Uluslararası ticarette fiyata dayalı rekabet gücü ile endüstri-içi ticaret arasındaki ilişki: Türk imalat sanayii örneği
The relation between the price competitiveness and intra-industry trade in international trade: The case of Turkish manufacturing industry
- Tez No: 228016
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KİBRİTÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu tezde, uluslararası rekabet gücünün tanımı, unsurları ve belirleyicileri, Porter yaklaşımı ve rekabetçi kalkınma merhaleleri, karşılaştırmalı ve rekabetçi üstünlükler ayrımı, kaliteye dayalı rekabet ve rekabet gücünü ölçme metodları açıklanmaya çalışılmıştır.Daha sonra, uluslararası endüstri-içi ticaretin tanımı, ilk bulguları, teorik yaklaşımlar ve ölçme metodları / endeksleri irdelenmiştir.Ayrıca, Türkiye imalat sanayii endüstrileri rekabet etme biçimine göre kaliteye ve fiyata dayalı rekabet eden endüstriler ayrımında sınıflandırılmıştır. Son olarak, 1995-2005 yılları arasında Türkiye imalat sanayii endüstrilerinde panel veri yöntemiyle uluslararası rekabet gücü ile endüstri-içi ticaret arasındaki ilişki test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is tried to explain the concept, elements and determinants of international competitiveness, Porter approach and competitive development stages, distinction between comparative and competitive advantages, quality competition and competitiveness indicators.Then, the definition, initial findings, theoretical approaches and measuring methods/indicators of intra-industry trade is examined.Moreover, Turkish manufacturing industries are classified regarding to competition modes as quality and price competition. Finally, the relations of international competitiveness and intra-industry trade in Turkish manufacturing industries are tested during the years 1995-2005 using panel data.