Türk ve Ürdün Hukuklarında telif hakkı sahiplerinin hukuki açıdan korunması
The legal protection of owners of performance rights in Turkish and Jordan Law
  1. Tez No: 228074
  2. Yazar: BASSAM MOH'D AL TALAHEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Fikri haklar ve bu haklar kapsamına giren eserler üzerinde, bu eserleri ortaya koyan eser sahiplerinin korunması konusunda, özellikle 20 yüzyılın başından itibaren hem ulusal hem de uluslararası alanda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmeler ışığında, Türk Hukukunda da önemli hukuki düzenlemeler yapılarak, bu gelişmelere uyum sağlanması konusunda önemli adımlar atılmıştır. Tarihsel ve hukuki bakımdan ortak bir geçmişe sahip olan Türk ve Ürdün hukuk sistemlerinde, fikri haklar kapsamına giren telif haklarının korunması konusunda iki ülkede kabule dilen hukuki düzenlemelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi, özellikle uluslar arası alanda ortaya çıkan gelişmelere yabancı kalınmaması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla, 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun telif haklarının korunması konusunda kabul ettiği rejimin, Ürdün Telif Hakkı Sahiplerini Korumaya Yönelik Kanun hükümleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi, daha modern bir yapıya sahip Türk Hukukunun, Ürdün Hukukuna da ışık tutmasını sağlayacaktır.Al Talaheen, Bassam Moh'd, Türk ve Ürdün Hukuklarında Telif Hakkı Sahiplerinin Hukuki Açıdan Korunması, Doktora Tezi, Danışman: Doç. Dr. Şebnem Akipek Öcal, 193 s.ÖZETFikri haklar ve bu haklar kapsamına giren eserler üzerinde, bu eserleri ortaya koyan eser sahiplerinin korunması konusunda, özellikle 20 yüzyılın başından itibaren hem ulusal hem de uluslararası alanda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmeler ışığında, Türk Hukukunda da önemli hukuki düzenlemeler yapılarak, bu gelişmelere uyum sağlanması konusunda önemli adımlar atılmıştır. Tarihsel ve hukuki bakımdan ortak bir geçmişe sahip olan Türk ve Ürdün hukuk sistemlerinde, fikri haklar kapsamına giren telif haklarının korunması konusunda iki ülkede kabule dilen hukuki düzenlemelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi, özellikle uluslar arası alanda ortaya çıkan gelişmelere yabancı kalınmaması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla, 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun telif haklarının korunması konusunda kabul ettiği rejimin, Ürdün Telif Hakkı Sahiplerini Korumaya Yönelik Kanun hükümleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi, daha modern bir yapıya sahip Türk Hukukunun, Ürdün Hukukuna da ışık tutmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Important developments on intellectual properties and works within the context of these properties and in respect of protecting the owner of the works who are the creators have been recorded in both national and international area since especially the beginning of 20th century. In the light of these developments, important legal arrangements have been made in Turkish Law and also considerable steps have been taken about adjustment to the developments. The comparatively examination of legal arrangements that have been accepted in two countries about the protection of copyrights within the scope of intellectual properties has a great importance in terms of not becoming unfamiliar with especially international developments for both Turkish and Jordan Law systems having a common past both historically and legally. For this purpose, the comparatively examination of the governmental system that Turkish Intellectual and Art Works Law numbered 5846 has accepted about protection of copyrights with Jordan Law articles oriented to Protect Owners of Copyrights will also provide that Turkish Law which has a more modern structure shows light to the Jordan Law.