Türklerde kubital venlerin variasyonları
- Tez No: 22828
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MESUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmamız 130 erkek, 120 kadının sağ ve sol 500 kolu üzerinde gerçekleştirildi. Kubital bölgede bulunan yüzeyel venlerin variasyon tiplerinin erkek ve kadınlarda sıklık oranları tespit edildi. Sağ ve sol koldaki simetri ve asimetri sap tandı. Olguların %70'i simetrik ve %30'u asimetrik bulundu. 500 olgunun %73'ünde“anastomatik”tiplerin ve %27* sinde“ non- anastomatik”tiplerin var olduğu tespit edildi. Anastomatik tipler de“tipik”ve“atipik”olarak ikiye ayrıldı.“Tipik”olan olgular %66.4'ü teşkil ederken,“atipik olgular %6.6 idi. Tipik olanlar ”M“, ”N“, ”Y“, harfleriyle adlandırıldı. Toplam olgulara göre sıklıkları ”M“ için %36.4, ”N“ için %10.6, ”Y“ için %19.4 olarak bulundu. Atipik ve ”non-anostomatik“ olgular da ”A“ ve ”P“ anostomatik tipleri altında toplandı. ”A“ tipi %6.6 ve ”P“ tipi %27 olarak bulundu. Erkeklerde en sık görülen ”M“ tipi %4 5, kadınlar da ise en sık görülen ”P" tipi %41.3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
We performed our study on total 500 right and left arms of 130 men and 120 women. The frequency of the variations of the cubital superficial veins were evaluated in men and women. We examined the symmetry and asymmetry on both right and left arms. It was established that 70% were symmetric and 30% were asymmetric. We identified anastomatic types 73% and non-anastomatic types 27%. We classified anastomatic types as typical and atypical. It was observed that 66.4% were typical and 6.6% were atypical. The typical cases were grouped as“M”,“N”and“Y”. The frequencies were 36% for“M”, 10.6 % for“N”and 19.4% for“Y”. The atypical and non-anastomatic cases were mainly grouped as“A”and“P”. The frequencies were 6.6% for“A”and 27 for“P”. We observed that the most common type was“M”4 5% in men and“P”41.3% in women.