Cumhuriyetten günümüze Kütahya çini sanatı, bazı atölyeler ile ustaların çini ve seramik sanatına katkıları
From the declaration of the rebuplic in to the present Kutahya tiles, some ateliers and the contributions of artisans to the tile art
  1. Tez No: 228758
  2. Yazar: HARUN KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. HÜLYA DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
14. yy. sonlarından günümüze Türk sanatına eşsiz eserler ve örnekler vererek gelişimini sürdüren Kütahya çiniciliğinin, günümüzde geldiği durum, üretimler ve bu üretimlerde emeği geçen atölye ve ustaların katkıları, bu alanda gelinen son noktanın güncel tutulması ve belgelenmesi önemlidir.Bu amaçla hazırlanan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; Kütahya İli tarihçesi, coğrafi yapısı ve Kütahya çini sanatının tarihsel gelişimi resimlerle desteklenerek verilmiştir. Kütahya çiniciliğinde kullanılan teknikler, hammaddeler, motif, desen ve kompozisyonlar resimli anlatım yoluyla ikinci bölümü oluşturmuştur.Üçüncü bölüm; 14 yy. temel alınarak, çini sanatına katkıda bulunan atölye ve sanata emeği geçmiş çini ve seramik ustalarından, atölye ve usta üretimlerinin sanata olan katkıları olumlu ve olumsuz yönleriyle kronolojik bir şekilde verilmiştir. Bu çalışmayla ilgili sonuç ve öneriler kısmında ise araştırmalarda varılan görüşler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is so crucial for Kütahya tile-making, which has given unique examples of Turkish art pieces since the end of 14th century, so as to keep its contemporary condition updated and documented as well as its production process and the contributions of the ateliers and the experts and/or artists to those processes.To this aim, this study consists of three chapters. In the first chapter, history of the city of Kütahya, its geographical structure and the historical development of Kütahya tile-making is narrated along with the illustrational samples.The second includes the tile-making techniques peculiar to the city, raw materials, motifs, designs and compositions. By considering the 14th century, the third chapter chronologically discusses the contributions and the costs of the ateliers and the experts and/or artists. Finally, the conclusion part comprises remarks and suggestions regarding the arguments obtained during the research.