Silikon'un (2.2-dimethyl-4-(Chloromethyl)-1,3-dioxa-2-sila-cyclopentane) rattus albinusların böbrekleri üzerine etkisinin morfolojik olarak araştırılması
- Tez No: 22876
- Danışmanlar: PROF.DR. H. BASRİ TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Silikanın C2.2- dimethyl-4- (Chlaromethyl )-i.3- diaxa-2-sila-cyclopentaneü böbrek dokusuna etkilerini araştırmak için yapılan bu çalışmada vücut ağırlıkları 250- 270 gr.olan 24 adet Rattus albinus kullanıldı. 4 gruba ayrılan Tatların 1. grubu kontrol, 2. grubu ise zeytinyağı verilen kont rol grubu olarak ele alındı. 3. gruba 0.1 mi. zeytinyağında süspanse edilmiş 7.5 mg/kg silikon, 4. gruba ise 0.1 mi. zeytinyağında süspanse edilmiş 15 mg/kg silikon intraperi toneal olarak verildi -Deneye 28 gün boyunca devam edildi. 28. günün sonunda dekapitasyon metoduyla öldürülen ratların böbrekleri histolojik işlemlerden geçirilerek tetkik edildi. 1. ve 2. gruptaki ratlarda herhangi bir patolojik bul guya rastlanmadı. 3. ve 4. gruptaki ratlarda ise şu patolojik bulgulara rastlandı.Glomerul içi ve glomerule yakın sahalarda kanamalar ile glomerulde büyüme tespit edildi. Proximal tubulün fırçamsı kenarlarında yapışma ve şişme görüldü. Proximal, distal tubül ve toplayıcı kanallardaki hücrelerin sınırları belirgin değildi ve bazı hücre çekirdekleri lümene doğru çıkıntı teşkil etmekteydi. Patolojik bulguların 4. grupta daha fazla olduğu göze çarpmaktaydı. Silikonun böbrek dokusunu olumsuz yönde etkilediği ve fonksiyonel bozukluklara neden olabileceği kanaatine varıldı. 16
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to investigate the effects of an organosilicon t 2.2-dimethyl-4- (Chloromethyl ) - 1.3- dioxa- 2- sila- cycylopentanel on kidney tissue. Albino rats of either sex, weighing 250-270 g. were equally distributed within 4 groups (n=6 per group). The first and the second group were control groups where the first was untreated and the second was given O.l ml. olive oil i ntraper i tone- ally. The organosilicon was suspended in 0.1 ml. olive oil and administered intraperitoneal ly at a dose of 7.5 mg/kg and 15 mg/kg to the third and fourth group respectively. The experimental animals were treated daily for 4 weeks. Animals were killed with decapitation, kidneys removed immediately and fixed in Bouin solution and processed for histological examination. No pathological change was obser ved in the kidney sections of the oil controls and that of the untreated animals. There were intraglomerular and extraglomerular hemorrhage and increase in the diameter of glomerulus in third and fourth group. The brush borders in the proximal tubules of the treated animals were sVUbllen and gluten. The cell borders were not distinct and the nuclei of some of the epithelial cell were dislocated towards the enlarged lumen in proximal tubules, distal tubules and collecting tubules. The most pathological damage was observed in the fourth group. It is concluded that $H££4&i organosilicon effects the kidney tissue «ne^fs-ti- V^tSt. and can cause functional disorders. 17